Boyundan Başlamalı Bebek Yeleği Nasıl Örülür ?

Yakadan Başlama Bebek Yeleği Nasıl Örülür ?

Yakadan başlamalı bebek yeleği modeli nasıl örülür?  Bebek yeleği örmek isteyenler için örgü bebek yeleği açıklamalı anlatımı yazımızda bulabilirsiniz. Bebek yeleği nasıl örülür? sorusunun cevabını da yazımızda bulabilirsiniz. Bebekler için bir şeyler örmek bilmiyorum herkes için aynı mı ama benim için örmesi en zevkli modeller. Hem küçücük ve çok güzel oluyorlar hem de örmesi daha kısa sürüyor.  Boyundan başlama bebek yeleği örülüşü anlatımı : 

Bebek yeleği Kaç ilmek başlanır ? 6 ay – 1 yaş yakdan başlama bebek yeleği yaka ilmek sayısı 80 dir.  3 yaş yakadan başlama bebek yeleği başlangıç ilmek sayısı nedir? 3.5 no şiş ile 90 .

Bebek yeleği kaç aylık yada kaç yaşa yaptığınıza göre değişir ama bebek yeleği genelde 60 ilmek başlanır. Kalın ipler için geçerlidir. 3,5 numara şiş ile yakadan başlama bebek yeleği 80 ilmek başlanır. 5 sıra haraşo örülür yaka için. 

Yakadan başlamalı Bebek yeleği nasıl örülür ?

orta kalınlıkta ip 5 numara şiş ile örülen bir bebek yeleği anlatımı dır. 

1- 60 ilmek başlanır , genelde yaka için haraşo , pirinç örgü, lastik örgü (2 ters+1 düz) gibi örgü teknikleri kullanılır. Tercihinize göre hangi model ile başlamak istiyorsanız başlayın.

2- 4-6 sıra arası yaka örülür. kalınlık incelik tercih sebebi. 

3- yaka ördük şimdi kollar arka ve önleri ayırmaya geldi ; 

4 ilmek kenar, 7 ilmek ön (iki ön), 6 ilmek kol (iki kol), 18 ilmek arka.  yani örerken kolların ön ve arkasında arttırmalar yapacağız. Örgüye yeni başlayanlar için ayrıntılı anlatayım :

60 ilmek başladık

4 sıra haraşo ( 4 diş haraşo görünecek şekilde yani normalde 8 sıra örüyoruz. 4 sıra haraşo sırası görünüyor. ) yada pirinç örgü 6 sıra örelim yada lastik tekniği (6 sıra örelim ) ile ördük Ben haraşo örgü ile başladığınızı düşünerek anlatıyorum : 

4 ilmek haraşo( kenar oluyor) öreceğiz + 7 ilmek düz örgü (ön için) + 1 arttırma yapıyoruz+ 1 düz örüyoruz + 1 arttırma  + 6 ilmek (kol için )düz  örgü+ 1 arttırma + 1 düz örüyoruz + 1 arttırma +18 ilmek düz örgü ( arka için) + 1 arttırma +1 düz örüyoruz + 1 arttırma + 6 ilmek (kol için )düz  örgü + 1 arttırma + 1 düz örüyoruz + 1 arttırma +7 ilmek düz (ön için) + 4 ilmek kenar için haraşo 

arka sıra: bu sırayla her sırayı örüuyoruz , arka sırada hep ters örgü örüyoruz. arttırma filan yok baştaki 4 er ilmek kendi modelinde örülüyor gerisi hep ters örgü örülüyor arkadayken.. 

bu şekilde arttırma delikleri kol boyutunu alana kadar arttırılır 

örneğin kurulması:
1 ilmek arttır (şişe dola) +2 kes +2 kes +1ilmek artır +2 kes +2kes bu şekilde sırayı tamamlıyoruz.
4 sıra düz ördükten sonra baştaki sıralamayı tekrarlıyoruz.
20 cm örüp 4 sıra haroşo ile tamamlıyoruz.