Kolay Bebek Yelek ve Elbise Modelleri Anlatımlı Resimli

Çok Kolay Örme Bebek Yeleği Modeli Yapılışı Anlatımlı Resimli

Malzemeler : 3.5 no şiş, bebe yünü bambu,

Kolay erkek ve kız Bebek Yeleği Yapılışı : Arkadan başlıyoruz 62 ilmek başlıyoruz 62 diş haraşo örüyoruz. dümdüz sadece haraşo olarak eksiltme yapmadan arkayı enseye kadar örmüş oluyoruz. Sonra 21 ilmek sağda ayırıyoruz , 20 ilmek kesiyoruz (ortadakı 20 ilmeği) , 21 ilmek solda örüyoruz.

sağ ve sol tarafları tek tek çalışıyoruz. ön kısımı anlatıyorum ; 21 ilmeğimizi 20 diş haraşo sırası olarak örüyoruz . sonra 10 ilmek haraşo örüyoruz 1 ilmek düz örüyoruz 1 ilmek ipe dolayarak basit ajur ( arttırma) yapıyoruz. sonra kalan 10 ilmeğimizi örüyoruz haraşo olarak. Arkayı ördük . tekrar öne geldiğimizde 10 ilmek haraşo , 1 ilmek düz, ajur yaptığımız ilmeği haraşo örüyoruz , 1 ipe dolayarak ajur yapıyoruz, 10 ilmek haraşo ile bitiriyoruz. yani bütün arttırdıklarımızı ortaya veriyoruz onları haraşo olarak örüyoruz il on ve son 10 ilmek sabit kalıyor haraşo örüyoruz. bunu tam 16 kez yapıyoruz. 16 ajur oluyor . 16 sıra arttırmamız bittikten sonra hiçbirşey yapmadan dumduz aşağıya iniyoruz haraşo olarak örüyoruz. yalnız 1 ilmek düzümüz vardı onu aşağıya kadar hep aynı yerde duz ilmek örerek aşağıya kadar indiriyoruz. Diğer tarafı yaparke düğmeler için ilik açmayı unutmayın. İlik nasıl açılır sitemizde paylaştık . Linke tıklarsanız sayfaya ulaşırsınız. (ilik açma açıklamasını görmek için mor yazılı ilik açma kelimesinin üzerine tıklayın lütfen)


 

 Kolay Bebek Elbisesi Yapılışı Anlatımlı Resimli

Elbise kol kısmından başlıyor. geçtiğimiz yıllarda yapılan bir 2 lastikli yelek modeli vardır düz örülüp daha sonra örümcekle bağlanıyordu. bu modelde aynı mantıkla yapılıyor.

Bebek yünü ile iki düz örgü şeklinde 50 ilmek olarak örneği döşüyoruz ve bu şekilde 20cm olana dek her 2cm’de her iki baştan birer ilmek arttırım yapıyoruz. 20 cm sonunda iki baştan 2şer ilmek arttırılır ve toplam 70 ilmek kazanmış oluruz ve hiç bir işlem yapmadan 5 cm daha örgüye devam ederiz. ve yaka oyuntusu için 32 ilmek örülür 6 ilmek kesilir ve 32 ilmek yine örülür. ve 5cm de bu şekilde örülür. ve bundan sonra simetri şeklinde olduğu için ilk başta yaptığımızın tam tersi yapılarak 50 ilmeğe ulaşılarak kapatılır.

Etek Kısmı:

etek kısmı için üst kısmın ortasında olan arttırma işlemi yapılamayan 20 cm 67 ilmek çıkarılır. ve 7 sıra terlik altı denilen ters örgü yapılır ve diğer renkli ipe geçilir. 25 ilmek örülür takip eden 12 ilmek 1 ilmekten 3 ilmek arttırılacak şekilde arttırılır sonraki 25 ilmekte düz örülür.21 cm olduğunda örgümüz 4 parmak daha petek örgü yapılarak tamamlanır.

 


Kolay Çocuk Yelek İki Renk Bebek Yelek Yapılışı

Bebek yada çocuk boyuna uygun şekilde ilmek atıyoruz . 1 yaşını tamamlamış çocuklar için 65 ilmek uygundur. Daha küçükler için 45- 50 ilmek uygundur. Daha önce yaptıklarınıza göre yada incelediğiniz modellere göre uygun olan ilmek sayısını ayarlayın . Bulamadım ben bu model için belirtilmemiş.

Yapılışı : 5 ilmek lastik kenar için , 2 ilmek haraşo , 9 ilmek düz, 3 ilmek haraşo , 9 ilmekdüz, 3 ilmek haraşo …şeklinde devam ediyoruz sıra sonuna kadar ve bunu 9 sıra yapıyoruz.

10.sıra 2 sıra farklı renkle haraşo örüyoruz . sonraki sırada 3 haraşonun yanlarındaki iki ilmeği yer değiştiriyoruz. ve tam köşe ilmekler oluyor onlar çapraz görüntü oluyor ipte.

Daha sonrakı sıralar aynı şekilde devam ediyoruz. ) lu kareler oluşturmuş oluyoruz. aynen devam yelek yapıyoruz.

Buradaki amaç değişik yelek modeli vermek zaten örmeyi bilenlere yeni model yelek örneğidir. Yeni başlayanlar için kolay modellerimz bulunmaktadır sitemizde . Herkese kolay gelsin .


Kolay Yeni doğan Bebek Yelek Yapılışı 

40 ilmek başlıyoruz.

5 sıra haroşa örüyoruz.

sonra 7 ilmek haraşo ön kenar için. 7 ilmek diğer kenar için haraşo öreceğiz. 26 ilmek arada kalan ilmek sayımız bunu istediğiniz model örebilirsiniz. düz, kahve çekirdeği,balık sırtı , ajurlu…vs..

En alttan saymaya başlayarak :  28 haraşo sırası uzunluğunda ördükten sonra

5 sıra daha haraşo sırası örüyoruz ortadakı desen bitiyor artık 5 sıra tüm sıra haraşo örüyoruz.

Yaka kısmına geldik ; baştan 12 ilmek bırakıyoruz sondan da 12 ilmek bırakıyoruz. ortayı kesiyoruz. 16 ilmek kesmiş oluyoruz. iki yanı ayrı ayrı örmeye devam ediyoruz.

12 sıra örüyoruz haraşo olarak haraşo sırası örüyoruz. iki yanı da ördükten sonra

Kestiğimiz 16 ilmeği geri ekliyoruz ilmek atıyoruz 16 adet arttırma yapıyoruz.

5 sıra haraşo örüyoruz.

kenardan 7 ilmek haraşo , desenli kısım , son 7 ilmek haraşo olarak 12 haraşo sırası örüyoruz.

sonra kenarlara 12 şer ilmek öne kıvıracağımız kısımlar için 12 ilmek ekliyoruz her iki kenarada .

13 sıra kenarlar haraşo , ön desenli kısım ve yıne kenarlar ve yenı eklenen kısım haraşo olarak örüyoruz.

**** 3. ve 17. sırada bir tarafına ilik açıyoruz.

5 sıra daha haraşo örüyoruz ve bitiriyoruz.

Ellerinize sağlık, Kolay gelsın..