Örgü Şık Bayan Atkı Modeli Yapılışı Anlatımlı Resimli

Örgü Şık Bayan Atkı Modeli Yapılışı Anlatımlı Resimli

Ben atkı modelleri konusunda çok seçiciyim. Tabi ki standart modelleri de kullanıyorum ama değişik şık modelleri görünce de yapmadan öğrenmeden duramıyorum. Özellikle çevremdeki insanlara hediye etmeyi çok seviyorum. Bu atkı modelini de çok sevdim örnekte biraz kalın yapılmış ancak model 5 ilmek ten oluşuyor+1 ilmek  de her model için eklersek eğer o şekilde istediğimiz kalınlıkta atkı örebiliriz.

61 ilmek ile başlıyoruz. 1 kenar ilmek koyuyorsunuz 5+1 diye gidiyor model. Ona göre istediğiniz ilmek sayısıyla başlayın resimdekini anlatıyoruz burada o 61 ilmek ile başlanmış. Model örgünün tersinde başlıyor öne bir sıra haraşo ördükten sonra tersine geçiyoruz ve modele başlıyoruz ; 1 ilmek başlangıç ilmeğimizi örüyoruz kenardan, arkayı düz örüyoruz modeli yaparken. 1 düz ördük kenardan devam ediyoruz ; sonra 1 düz ör + 3 kez dola , 1 düz ör + 3 kez dola …. bunu 5 kez yapıyoruz. 5 . ilmeğide doladıktan sonra araya 1 düz örüyoruz. yine 1 düz ördük 3 kez doladık, 1 düz ör 3 kez dola, 1 düz ör 3 kez dola, bunu 5 kez yap , 1 düz ör sonra yıne 1 düz ör 3 kez dola 5 kez yap …. sıra sonuna kadar böyle ..

Modelin önünde sökeceğiz o doladıklarımızı. Öne geçtiğimizde haraşo örüyoruz. modeldeki ilmekleri örmeden şişe alıyoruz aralarındakı doladıklarımızı da örmeden bırakıyoruz söküyoruz. ilmekleri diğer şişe alıyoruz örmeden . sonra o ilmekleri yardımcı iğneye geçiriyoruz ipi üç kez altından dolayıp ilmekleri hapsediyoruz ve tekrar sağ şişe alıyoruz. iğneden çıkarıyoruz sağ şişe alıyoruz ilmeklerimizi. bu şekilde aradaki ilmekleri haraşo olarak örüyoruz .

arkadan da düz örgü tekniği ile örüyoruz öne haraşosu çıkıyor. 1 sıra öyle örüyoruz. yanı modelden sonraki arka sırayı düz örgü tekniği ile örüyoruz. 10 sıra düz örüyoruz ve sonra örgünün önünde 1 sıra haraşo yapıyoruz ve modele arkadan başlıyoruz.

aynı şekilde devam ederek bitiriyoruz.