6-9 Yaş Bere Yapımı Anlatımlı

Bere yaparken en çok kaç ilmek ile başlanır sorusu geliyor. Bana sorulan sorular genelde kaç ilmek başlamalıyım bere örerken, ancak bu ipinizin kalınlığına ve şiş numaranıza göre değişir. Hepsini anlatacağız. Kaç numara şiş ile kaç ilmek başlanır bere örerken. 4 numara şiş ile normal kalınlıkta bir ip ile bere örmek için 86 ilmek ile başlanır bebek ve 1 yaş çocuk beresi 86 ilmek ile başlanırsa uygun olur. Normal kalınlıkta bir ip ile lastiği 1 numara küçük şiş ile örmek daha güzel oturmasını sağlayacaktır kafaya. lastik kısmı 4 numara ve üst kısmı 5 numara şiş ile örebilirsiniz.

6-9 Yaş Bere Yapımı Anlatımlı

Daha büyük çocuklar için bebek örgü modellerinde her yaş için 10 ilmek arttırılarak örülüyor. Bu da genel bir bilgi olarak kulağınızda kalsın. orantılı olarak 10 ilmek arttırma yapılır. Yani tek yerden 10 ilmek arttırmak yeterli olmuyor. Şimdi size anlatacağımız 6-9 yaş çocuk beresi yapımı anlatımı aşağıda bulabilirsiniz. Düz kullanışlı bir modeldir. Dilediğiniz renklerde örebilirsiniz. Sosyal sorumluluk projelerinde kullanabileceğiniz bir model.

 

Berenin örülüşüne gelecek olursak:

6 numaralı şişle 68 ilmek başlanır. 2 düz 2 ters lastik örülmeye başlanır. 10 sıra(4 cm.) 2 ters 2 düz örülür. 11. sıradan itibaren 36 .sıraya kadar düz örülür. Lastik ve düz örgü toplam 16 cm olacaktır.  37. sıra da düz tarafta 7 ilmek düz örüp sonraki iki ilmek beraber örülür. Sıra sonuna kadar bu şekilde örülür. 38.sıra yani arka sıra ters örülür. 39. sıra da düz tarafta 5 ilmek düz örüp sonraki iki ilmek beraber örülür.

Sıra sonuna kadar bu şekilde örülür. 40.sıra yani arka sıra ters örülür. 41. sıra da düz tarafta 3 ilmek beraber düz örülür. Sıra sonuna kadar bu şekilde örülür. (18 ilmek kalıyor) 42.sıra yani arka sıra ters örülür. 43. sıra da düz tarafta 2 ilmek beraber düz örülür. Sıra sonuna kadar bu şekilde örülür. (9 ilmek kalıyor) 44.sıra yani arka sıra ters örülür. 45.sıra da düz tarafta 3 ilmek beraber düz örülür. Kalan 3 ilmeği de birlikte örüp bitiriyoruz. Arka tarafından yanını dikiyoruz.

Bir cevap yazın