6gen Motif Çok Güzel Battaniye Modeli ve Koltuk Şalı Modeli Yapılışı

Örgülü altıgen motif ile çok güzel şık bebek battaniyesi modelleri ya da harika fiskos masası örtüsü modelleri, koltuk şalı örgü modelleri yapılabilir. Tığ işi motifler içinde çok güzel motif yapımı anlatımını resimli anlatımlı olarak bulacaksınız.

 

6gen Motif Çok Güzel Battaniye Modeli ve Koltuk Şalı Modeli Yapılışı

Altıgen motif yapılışı anlatımlı resimlerden de göreceğiniz gibi çok kolay sayılarını vereceğim sizlere ve yapılışını da resimlerden takip ederek kolayca öğreneceksiniz. Bu tığ işi altıgen motif yapımını örgü güzel bebek battaniyesi yapımında, örgü tığ işi motifli koltuk şalı yapmında , tığ işi masa örtüsü yapımında kullanabilirsiniz. Modelde örnek olarak yapıldığı için her aşama renklendrilmiş. Sizler de renk uyumunu sağlayarak farklı renler kullanabileceğiniz gibi tek renk de örebilirsiniz.

Sihirli halka ile başlıyoruz. Sihirli halka yapın ve 2 zincir çekin ardından 11 adet sc ( sık iğne) yapın ve ilk zincir ilmeğine sasbtileyerek sırayı tamamlayın.

beyaz renk ile 4 zincir çekiyoruz, “1 adet 2 li trabzan yapıyoruz ,1 zincir çekip ,2 li trabzan yapıyoruz ,1 zicir çekin .. ” bu şekilde sıra sonuna kadar ;  her ilmeğe aralarında 1 adet zincir bulunan 2 li trabzan yapıyoruz toplam 12 adet ( baştakı zıncırı de sayıyoruz) trabzan olyor. Resime bakınız.

2 zincir çekerek başlıyoruz bu sıraya, trabzan başlarına 1 sık iğne yapıyoruz, trabzan aralarına 2 adet sık iğne yapıyoruz. tüm sırayı tamamlayınca 2. zincire sabitliyoruz sırayı tamamlıyoruz.

5 zincir çekerek başlıyoruz. 2 ilmek atlayıp 3. ilmeğe 1 sık iğne yapıuoruz. sonra” 4 zincir çekiyoruz 2 ilmek atlayıp 3. ilmeğe 1 sık iğne yapıyoruz. ” sıra sonuna kadar bu şekilde ilerliyoruz. resımden takıp edebilirsiniz.

1 zincir yapın ardından,  1 adet sık iğne yapın. 10 adet zincir çekin, dönün ve ilk sık iğne ilmeği  içine 1 adet sık iğne yapın. 16 adet sık iğne yapın 10 adet zincirin halkasına. bitiminde 1 sık iğne yapın aynı boşluğa sonra 1 adet zincir çekin.

2 sık iğne yapın , 4 zincirin oluşturduğu boşluğa – üstüne, yıne 10 adet zincir çekip aynı işlemleri tekrarlayarak yukarıdaki gibi hlka oluşturun. Bu mavi halkalar toplamda 12 adet olacak. 12. halkayı yaparken 11 adet zincir çekeceksiniz. ilk zinciri atlayıp 2. zincire batacaksınız 15 adet sık iğne yapacaksınız bu 9 zincirlere. ama bunu sık iğne ile sabıtlemıyoruz ve kordon şeklinde bekletıyoruz. resımlere bakınız.

sonra bu halkaları birbiri içinden geçiriyoruz. 11 adet halkayı geçiriyoruz. snra o kordonu son halkanın içinden geçiriyoruz ve o şekilde sabitliyoruz.

resimlerdeki gibi ilmeği sabitleyin.

 

7 zincir çekip , 2 ilmek atlayıp 1 sık iğne yapın. sonra 4 zincir çekip bu işlemi 10 kez tekrarlayın. üsttekı resımlerden takıp edebilirsiniz.

3 zincir çek 7 zincirlik boşluğa 4 adet trabzan yapın. * 2trabzan +1 zincir+2trabzan* , 4 trabzan yapın 4 zincirlik boşluğa , sonraki boşluğa 1 trazban , 4 trabzan yapın 4 zincirlik boşluğa sonra yıne aynı sırayı takip edin.

5 zincir çekin , 2 ilmek atlayıp 1 trabzan yapın, 4 zincir çekip , 1 trabzan yapın, 2 ilmek atlayın* bunu 4 kez tekrarlayın. bu şekilde sırayı tamamlayın aşağıdaki resimde de göreceksiniz.

3 zincir çekin , 3 trabzan yap, boşluğa. köşelerde 2 z,ncr çekiyoruz ve köşeleri oluşturuyoruz. resimleri takip edebilirsiniz. Birleştirmeyi de örerek yapıyoruz resimlerde ayrıntısını görebilirsiniz. resimlere tıklarsanız büyüyecektir.

 

Kaynak:https://mypicot.com/4044.html

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir