Ahududu Şal Modeli (Gelin Şalı ve Günlük Şal Modeli ) Yapılışı Anlatımı

Ahududu şal modeli yapılışı anlatımı ile başlıyoruz konumuza artık ahududu modelinin kullanılmadığı bir örgü modeli kalmadı diye düşünürken bugün gördüğüm ahududu ya da poncik modeli yapılışı ile şal yapımını öğreneceğiz. Kademeli şiş kullanma tekniği ile yapılan şal modelini gelin şalı ya da farklı renkler ile günlük şal olarak kullanabilirsiniz. Şal yapımı için kullanılan iplik angora iplik Alize marka ya da başka marka yünlü ince iplikleri tercih edebilirsiniz. İpi iki kat yaparak örüyoruz. Kademeli şiş tekniği de şiş numarasını küçülterek kullanmak anlamına geliyor.

Ahududu Şal Modeli (Gelin Şalı ve Günlük Şal Modeli ) Yapılışı Anlatımı

Şalı örmeye alt kısmından 159 ilmek atarak başlıyoruz. Rakamda yanılmış olabilirim videolu anlatımda var. Öncelikle 10 numaralı şiş ile başlıyoruz 2 sıra ahududu ördükten sonra 9 numaralı şişe geçiyoruz. iki sıra d a onu ördükten sonra bu şekilde 8-7-6-5 numaralı şişlerle ördükten sonra en son 5 numaralı şiş ile arada iki düz bırakıyoruz modeli örerken o iki düz olan ilmekleri sıra boyunca ikisini bir alarak tek düz ilmeğe düşürüyoruz. ve 30 sıra boyunca 1 ters 1 düz lastik yaka örgüsü yapıyoruz. Dilerseniz 20 sıra yapıp kısa yaka da yapabilirsiniz. Ama şahsım adına söylüyorum uzun yakalısını daha çok beğendim .. Pembe tonunda açık bir renk Alize angora ip vardı ve bu şalı o renk ile deneyebilirim .. Çocuklara ahududu battaniye modeli , baloncuk yada ponçik model de denilen bu örgü modeli ni yelek modellerinde hırka modellerinde bebek örgü modeli yapımı olarak gördük .

 

Ahududu örgü modeli şal yapımı sırasında aşağıdan örmeye başlanıyor yakaya doğru normalde diğer yani farklı örgü şal modeli yapılışlarında ilmek azaltma vardır. Oysa ki ahududu örgü şal modeli yapılışında şiş numarası küçülterek ilmek azaltmaya gerek kalmadan motifler kendiliğinden küçük görünüyor ve küçülüyor dolayısıyla ilmek azaltmaya gerek kalmıyor . İlmek kesmeden sadece şiş numarasını küçülterek örmek çok güzel bir örgü tekniği. Ancak 5 adetmŞimdi de ahududu şal modeli nasıl yapılır ayrıntılı yapılışı anlatımını izleyelim ;

 

Bir cevap yazın