Altıgen Battaniye Yapılışı

Bu günlerde bebek battaniyesi örüyorum. Sipariş aldım özel olarak örmekteyim. Battaniyenin yapılışını paylaşmak istedim. Sizlerde bu örneği farklı renklerde örüp satabilirsiniz. Ben 90 X 90 boyutlarında örüyorum. Beyaz renkten 2 adet ip aldım. Renklilerden 1 er tane. Resimlerle yapılışını anlatmaya çalışacağım. Sayılar, tığ numarası ipin kalınlığına inceliğine göre değişebilir. Ben nakonun lüks minnoş kullandım. Tığım 2.5 mm.

Örgü modelleri ve bu modellerin yapılışlarını paylaştığımız sitemizde bunun gibi özenle hazırlanmış çokça konu bulacaksınız. Farklı başlıkları da ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz. Mutlaka ilginizi çekecek örgü modelleri yapılışları bulacaksınız. Son moda örgü modelleri ve yapılışları , dantel modelleri, dikiş nakış ile ilgili el işleri, örgü modelleri ayrıntılı anlatımlı , resimli anlatımlı örgü modelleri bizim sitemizde. Güncel örgü modellerini takip ediyoruz ve sizler için sürekli araştırıyoruz.

Afrika Menekşesi Örgü Modeli Nasıl Yapılır?

İlk önce 4 zincir çekip halka oluşturuyoruz. Daha sonra 6 zincir çekiyoruz. Ve toplamda 6 adet yuva yapıp ipimizi sabitleyip farklı bir renge geçiyoruz. Yuvanın bir tanesinden 3 zincirle başlıyoruz. Yanına bir tane trabzan yapıyoruz. 3 zincir çekip aynı yuvaya tekrar 2 trabzan yapıyoruz. Arada zincir çekmeden diğer yuvaya atlıyoruz. Aynı işlemi tekrarlıyoruz.

İpimizi koparmadan aynı renkle devam ediyoruz. Trabzanların üzerine 4 sık iğne yapıyoruz. Yuvaya gelince önce sık iğne daha sonra 5 kez trabzan ve tekrar sık iğne yapıyoruz. Sıra sonuna kadar bu işleme devam ediyoruz. İpimizi koparıp farklı bir renge geçiyoruz. Diğer rengimizli 1 tur sık iğne dolanıyoruz. Fakat 4lü trabzanların ortasına geldiğimizde sık iğnemizi alttan alıyoruz.İpimizi kopartıp beyaz ipe geçiyoruz.

Bombeli kısmın 2. sırasından 5 zincirle başlıyoruz. Yanına ipimizi tığa 2kez dolayıp 4 trabzan yapıyoruz. Toplamda 5 tane olacak. 2 zincir çekip 1 sık iğne atlıyoruz ve aynı işlemi tekrarlıyoruz. Tepelerde 3 zincir aralarda 2 zincir çekiyoruz. Zincir sayılarımız sıkı ve gevşek örmenize göre değişebilir. Sıra sonuna kadar bu işlemi tekrarlıyoruz. Birleştirmeleri isterseniz etrafına sık iğne dolanıp iğne ile dikebilirsiniz. Yada karşılıklı getirip sık iğne ile birleştirebilirsiniz. Altıgen Motifli Bebek Battaniyemiz bitti.Kenar kısmını ben henüz battaniyem bitmediği için yapmadım. Siz istediğiniz, sevdiğiniz bir kenar örneğini uygulayabilirsiniz.Bu arada unutmadan söyleyeyim kenarda boş kalan kısımlara motifimizi 4 yapraklı olarak  örüyoruz.Şimdiden kolay gelsin.

Ve battaniyem bitti.

Sitemizde farklı konuları da ziyaret etmek isterseniz ana sayfada bulunan kategori bölümünden istediğiniz kategoriye tıklayarak ilgilendiğiniz konularla ilgili görsel ve anlatımlara ulaşabilirsiniz. Sizlere özenle hazırladığımız örgü modelleri ve yapılışlarını ve diğer el işi yapılışlarını evde yapılan diy projelerini çalışmaları konularında anlatılanları evde yaptıktan sonra bizlere resimlerini gönderirseniz yayınlamaktan mutluluk duyarız.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir