Altıgen Bebek Battaniyesi Yapılışı Resimli Anlatımlı

Altıgen Bebek Battaniyesi Yapılışı Resimli Anlatımlı

Altıgen örgü modeli yapılışı oldukça basit ama bir o kadar da güzel bir örgü yapılışı modelidir tığ işi altıgen örgü modelini neredeyse tüm örgü çeşitleri ile kullanabilirsiniz, sizlerde güzel bir örgü modeli keşfetmek ve yapılışını öğrenmek istiyorsanız altıgen örgü yapılışı çok işinize yarayacak.

 

Sihirli halka yaparak başlıyoruz. 3 zincir çekip yanına bir trabzan yapıyoruz. Tekrar 2 zincir çekip 2 trabzan yapıyoruz. Aynı işlemi 4 defa daha tekrar ediyoruz. 2 zincir çekip başta çektiğimiz 3 zincirin üzerine ilmek kaydırma ile bağlıyoruz.

Bu turda 3 zincir çekerek başlıyoruz. Yanına bir trabzan yapıyoruz. Diğer sıraya bir trabzan daha yapıyoruz. Bir önceki turda çektiğimiz zincirin üzerine 1 trabzan yapıyoruz. 2 zincir çekip aynı yere bir trabzan daha yapıyoruz. Zincir çekmeden trabzanlar üzerine tekrar trabzan yapıyoruz. Zincir içine bir trabzan daha yapıyoruz. 2 zincir çekip aynı yere zincirin içine bir trabzan daha yapıyoruz. Aynı işlemi sıra sonuna kadar tekrar ediyoruz. Biraz karışık gelebilir. Resimde daha iyi anlaşılacaktır.

Bu turda bir önceki turda yaptığımız gibi trabzanlar yapıyoruz. Trabzan sayımız altı oluyor.

Aynı işlemi 8 trabzanlı olacak şekilde yapıyoruz.

 

Ve tekrar 10 trabzanlı olarak bu turu örüyoruz.

Motifimiz bitti. Sıra geldi birleştirmeye. Renk renk ördüğünüz motifleri beyaz renkle birleştirebilirsiniz.

Motiflerin ters taraflarını birbirine bakacak şekilde birleştirelim. Birlikte arka ilmeklerini alarak sık iğne olarak örelim.

Tüm motifler birleştiğinde resimdeki gibi görünecektir. Birleştirme işlemini farklı renkle de yapabilirsiniz.

Örgü battaniye kenar örneği için arka ilmeklere batarak tüm çevresini sık iğne olarak örelim. Motiflerin köşe kısmına gelince 1 zincir çekip yanındaki sıraya arka ilmeğe sık iğne yapalım.

Motiflerin birleşim yerine geldiğinizde sağdaki ve soldaki motifin ilmeklerini birlikte alarak sık iğne örelim.

Bir önceki turda köşe ve birleşim yerlerinde yaptığımız gibi tığa ipi iki kez dolayarak trabzanlar yapıyoruz. Battaniyenin çevresi bitene kadar. Birleşim kısmında son ilmekler birlikte çekiliyor.

Şimdi farlı bir renkle sık iğne örelim. Yalnız zincirlerin içine 2 sık iğne yapalım.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir