Altıgen Hırka Yapılışı Resimli Anlatımlı

Altıgen Hırka Nasıl Yapılır ?

Altıgen hırka modeli yapılışı oldukça basit ama bir o kadar da güzel bir örgü hırka yapılışı modelidir. Altıgen hırka örgü modelindeki motifi neredeyse tüm örgü çeşitleri ile kullanabilirsiniz, Sizlerde güzel bir örgü modeli keşfetmek ve yapılışını öğrenmek istiyorsanız tığ işi altıgen hırka yapılışı çok işinize yarayacak.

 

Tığımızı ve ipimizi hazırladıktan sonra başlayabiliriz. İlk olarak 6 zincir çekip halka oluşturalım. 3 zincir çekip yanına 2 trabzan yapalım. Daha sonra 2 zincir çekip 3 trabzan yapalım. Bu işlemi 6 yuva olacak şekilde tekrar edelim. Bir sonraki tura 3 zincir çekerek başlayalım. 2 trabzan yapalım. Yuvanın içine 2 trabzan 2 zincir 2 trabzan yapalım. Trabzanlar üzerine trabzan yaparak devam edelim. Bir sonraki turda da aynı şekilde örüyoruz. 11 tur boyunca ( istediğiniz uzunluğa gelene kadar ) bu şekilde örmeye devam ediyoruz.

İstediğimiz uzunluğa gelince aynı şekilde bir parça daha örüyoruz.

Şimdi bu iki parçayı resimdeki gibi katlıyoruz.

Resimde gördüğünüz gibi iç kısmı sağdaki örgüden arka ilmeği soldaki örgüden ön ilmeği alarak birleştirme yapalım. Üst kısmı ise trabzan ile birleştirelim.

Hırkanın ön yüzüne ilikleri yapalım. Kol ağzına trabzan yapalım. Bir önden bir arkadan batarak. Yakayı da aynı şekilde trabzan ile yapalım.

Altıgen hırka modeli yapılışı bu şekilde. Kısaca grafiklerle bakalım.

Ve altıgen ceket bittiğinde çok şık bir hırka modeli oluyor.

Ve aynı anlatımla örülmüş diğer renklerde duruşunu görelim bu zarif hırkanın.

Bir cevap yazın