Aplikeli Elbise Dikilişi Ayrıntılı Anlatımlı

Merhaba şimdi sizlere çocuk ve bebek elbise modellerinden olan aplikeli elbise modeli nasıl dikilir anlatımını sunacağız. Ayrıntılı şekilde modelin dikilişi anlatımı aşağıda sizlerle olacak. Çok az dikiş dikmeyi bilenler bile kolay bir şekilde parça parça kumaşlardan oluşan , farklı kumaşlardan oluşan bu aplikeli elbise modelini dikebilecekler.

Şimdi farklı kumaş parçalarından dikilmiş bir elbise hakkında da konuşalım, bu tip elbiseler gibi:

Her zamanki gibi ilk önce bizim şablondan bir kopya çıkaralım, temiz bir kağıda koyup ve etrafını çizip. Şimdi bu yeni kalıbında çizip, parçalarına kesebiliriz. Aşağıdaki resme bakın
Birinci (pembe) elbise.

Kalıbın üstünde beyazı pembeden ayıran kırmızı bir çizgi çiziyoruz, istersiniz kavisli, istersiniz düz, tercihinize kalmış. Mükemmel bir yuvarlak yapmak istiyorsunuz, ama özel aletler yok sadece büyük bir tabağı alın ve kalıba yerleştirerek çizin.
Kesiyoruz ve kalıbın üstünde bu kenarlarda 1,5 cm vereceğimiz pay bir not bırakıyoruz (başka taraflarda biz temel kalıp çizerken payları verdik).
Şimdi elbisenin üst parçasından bir daha kopya çıkaracağız, bu kopyanın üstünde istediğimiz aplikeyi çizer keseriz.
Çıt-çıtlar hakkında bir not. Temel kalıpta yakamız yeterince genişse (çocuğun başı geçiyor) çıt-çıtlara (fotoğraftaki gibi) ihtiyacımız yok. Eğer değilse, o zaman iki çözüm vardır: kalıpta yakayı genişletmek veya çıt-çıtlar yapmak (‘Çocuk elbisesi için fermuar, düğme ve çıt-çıtlar’da bu konuya daha detaylıca bakabilirsiniz). Bu tür çıt-çıt beğenmiyorsanız yazıdan başka bir açıklık yöntemi seçebilirsiniz ve uygulayabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın