Askıda Çıt Çıtlı Elbise Dikilişi Pratik Dikiş Bilgileri ile

Askıda çıt çıtlı elbise dikilişi pratik dikiş bilgileri ile sizlere sunacağız. Gerçekten dikiş dikmekle ilgili ayrıntılı ve faydalı yazılar bulmak zor ve sizlere faydalı bilgiler ile birlikte elbise dikilişi hakkında tüm ayrıntılar anlatılıyor ve resimleri ile birlikte de açıklanıyor. Kalıp nasıl çıkarılır pratik kalıp çıkarma bilgileri, kalıptan sonra nasıl dikiş yapılacak hepsi anlatılıyor.

Bu elbise için aynı temel kalıbı kullanacağız.
Bu tür elbiselerde minimum iki değişik öneri olabilir:
1. Sabit uzunluk askılı elbise,
2. Uzun bir kaç düğmeli askılı elbise (hangi düğmeye bağlarsınız, o kadar askının uzunluğu olacak.
İlk önce sabit askılı elbiseyi konuşalım. Ön parça için temel kalıpla aynısı olacak. Arka parçanın kalıbında ise askıları gerekli miktarda uzatmalıyız. Bunun için temiz bir kağıda kalıbın kopyasını alıyoruz, askı için uzatıyoruz (şema 2). Klasik olarak askı için 4 – 5 cm verilir. Tamam, kalıp hazır.

Şimdi kumaş üzerine bu kalıpları çizip kesebiliriz.
Bu model için askılar sert, iki katlı olmalı. Bunun için aynı kalıptan ön ve arka pervazları kesiyoruz. Kalıp kol evlerinden 3 – 4 cm aşağıda yuvarlak bir şekilde çizeriz (Şema 5, 6).
Not. Eğer kumaşınız ince, yumuşak ise pervazlara tela yapıştırabilirsiniz. Yoğun bir kumaştan (kadife, kot) kesiyorsunuz eğer telaya gerek yoktur.
Bu kısaltılmış parçaları (pervazlar) ön ve arka parçalara dikmeliyiz (Şema 5, 6). Bunun için ön parçayı ön pervazla yüz yüze birleştiriyoruz ve kol evlerinden, omuzlardan, yakadan dikiyoruz. Yan dikişlerden değil ama! (Şema 7, 8).
Yüze döndürüyoruz ve kenarından 0,5 cm (ayak genişlikte) yüzünde aynı yolunda bir daha dikiş atıyoruz. Bu basit işlemin bir sonucu olarak, askıların temizlenmiş kenarları oluşuyor. Aynı aşamaları arka parçalarla yapıyoruz.
Sonuç olarak, çift katlı ön parça ve çift katlı arka parçalar elimizde hazırlanmış oluyor.
Ön parça ile arka parçayı yüz yüze gelecek şekilde birleştiriyoruz ve yan dikişleri dikiyoruz. Hem de ayrı ayrı. Koltuk altından başlayarak ilk önce yüz parçalarını dikiyoruz, sonra pervazların parçalarını. (Şema 9)’da yüz parçalarının dikişi koyu yeşille gösterilmiş. Kol evlerine yakın çok rahat değil, o yüzden ben uzun ipleri bırakarak bu dikişi elle tamamladım. Pervazların dikişi açık yeşille gösterilmiş. O kısa ve makine ile çok rahat dikilmiyor, elle herhalde daha kolay).
Giyerken ve çıkarırken pervazlar çıkmasın diye pervazların payları elbisenin paylarına yan dikişlerde elle tutturabilirsiniz.
Az bir şey kaldı, etek ucu kıvırmak. Katlamak ve dikmek veya zig-zag yapıp el dikişiyle tutturarak.
Ayrıca askılara düğme dikmek, ön parçalarda ilik açmak gerekir.
İşte elbisemiz hazır.

Model 2. Askıların uzunluğu ayarlanabilir bir elbise.

Elbise çocuğunuz ile beraber”büyüsün” istiyorsunuz, o zaman askıları daha uzun yapıp arada düğmenin yerini değiştirebilirsiniz, böylece elbisenin boyunu uzatmış oluyoruz.

O zaman ön parçanın kalıbında askıları yuvarlak yapıp (Şema 1), arka parçanın kalıbında askılar daha uzun yapmalıyız (Şema 2).
Ve burada, arka parçada (önceki modele karşıt olarak) düğmeleri askılara dikmek gerekir, iliği ise ön parçada açmalıyız.
Çocuk sadece uzunluğa değil, aynı zamanda enine de büyüyor, o yüzden elbisenin genişliğini yapılışta biraz arttırın. Eğer hatırlarsanız, koltuk altında elbisenin eni göğüs genişliğin yarısı + 6 cm (rahatlık için) eşit olarak aldık. Yani bizim durumumuzda rahatlık için 6 cm değil 10 cm ekleyebilirsiniz.
Bu elbise bir önceki gibi aynı şekilde dikilir.
Gördüğünüz gibi, askılı elbise dikmek o kadar da zor değil.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir