Batik İp ile Etol Şal Modeli Yapılışı

Merhaba, sizlere çok güzel bir etol şal modeli yapılışı anlatımı sunacağız. Etol şal modelleri daha önce de sizlerle paylaştığımız çok güzel kolay modeller de bulunmakla birlikte şimdi paylaşacağımız bu örnek baya zorlayıcı bir model. Yapılışı oldukça ayrıntı içeriyor ve hiç de kolayca yapılabilecek bir örnek değil tabii örgüye yeni başladıysanız.

Örgüye yeni başlayanlar için çok güzel şal modelleri sitemizde bulunmaktadır. Ben de ilk başladığımda ördüğüm örnekler ile şimdiki örnekler çok farklı zaten artık kolay modeller zevk vermiyor daha zorlayıcı karışık modeller yapmak istiyor insan öğrendikçe geliştikçe bunu kullanmak istiyor.

Hediye yaptığım bazı şal modellerini de siteye koymuştum ve anlatımını çok ayrıntılı şekilde yapıyorum çünkü aynı zamanda bu site benim arşivim. Kendim nasıl anlayıp yapabileceksem hiç tecrübem bile yokken nasıl yapılır tek tek ayrıntılı anlatımlarını sundum halen aynı teknikle devam ediyorum. Hiç bilmeyene ilk kez örecek olana anlatır gibi anlatmaya ve öyle anlatılmış videolu paylaşımları paylaşıyorum.

Yapmak isteyen herkese kolaylıklar dilerim aynı zamanda bir şeyi de paylaşmak istiyorum tabi modeli yabancı bir siteden alıp sizlerle paylaşıyorum, rengini fazla sevemedim ben batik iplerin de etol şallara uyumlu çok güzel renkleri var onlarla yaptığınızı hayal edin model çok daha güzel duracaktır. Bu renkler modeli biraz kötü gösterse bile model çok güzel bir model. Söylemeden geçemedim.

İplik olarak alize süperlana klasik renk kodu 5739 ile örülmüş. % 75 akrilik % 25 yün bir iplik. 4 çile kullanılmış. 4,5 mm tığla örülmüş. Ölçüleri ise 43 x 196 cm.

İkinci olarak fotoğraflarla şalın nasıl örüldüğünden bahsedelim. 10 zincir çekip üzerine 9 sık iğne yapıyoruz. Daha sonra 21 zincir çekiyoruz. Son 10 zincirin üzerine 9 sık iğne yapıyoruz. Bu şekilde istediğimiz boyutlara gelene kadar örüyoruz.

2. tura 8 zincir çekip 2. sık iğne üzerine tığa 4 kez ip dolayarak trabzan yapıyoruz. 1 zincir çekip yanına tığa 5 kez ip dolayarak trabzan yapıyoruz. Bu şekilde 1 trabzan daha yapıyoruz. Daha sonra 4 kez ip dolayarak 2 trabzan daha yapıyoruz. Daha sonra 3 – 2- 1 ve sık iğne olarak trabzanları yapıyoruz. Aralarda 1 zincir çekmeyi unutmuyoruz.

Şemada da olduğu gibi örmeye devam ediyoruz.

Harika bir model ortaya çıkardık evet artık bitmiş halini de görelim..

Bir cevap yazın