Battaniye Kenarına Ponpon Yapılışı Anlatımı videolu

Battaniye Kenarına Ponpon Yapılışı Anlatımı videolu

Ponponlu kenar yapılışı tamamen tığ ile battaniye ya da her ne yapacaksanız onun kenarına küçük ponponlar yapıp örgünüzü ya da yaptığınız işi tamamlamanızı süslemenizi sağlar.  Ponponlu kenarlar rengarenk yapılabilir.

Çocuklar için şal ya da atkı yaparsınız boyunluk olur her yere her kenara olur. Hırka ya da yelek uçlarına olur. Kırlent kenarı ya da sandalye minderi kenarına da olur. ponpon kenar yapmayı öğreneceğiz bu yazımızda.

Bitirdiğimiz örgünün veya ne üzerine yapmak istiyorsak ipimizi tığ ile örgüye sık iğne ile sabitleyelim. Daha sonra 6 zincir çekelim.

Üçüncü zincirin içine 3 çiftli trabzan yapalım. Yani ilmekleri ikişer ikişer geçeceğiz. Yalnız bu örnekte  yaptığımız trabzanların son ilmeklerini geçmiyoruz.  Onları en son trabzanı yapınca hep birlikte geçiyoruz.

Şimdi tekrar 3 zincir çekiyoruz. Bir önceki turda yaptığımız gibi tekrar trabzan yapıp son ilmekleri birlikte çekiyoruz.

Daha sonra ilmek kaydırma ile ( sık iğne gibi batıp ilmek almadan direk geçme) ilk sırada yaptığımız trabzanların altına batıyoruz.

Tekrar 3 zincir çekip örgümüze göre 3 ilmek atlayıp batıyoruz.

Böylelikle kenar oyamızın bir pon ponunu bitirmiş oluyoruz. Sıra sonuna kadar örgü bitene kadar aynı işlemi tekrar ediyoruz.

Her yerde kullanabileceğiniz bir kenar oyası modeli. Örgülerinize neşe katacak.

Ponpon kenar yapılışını videosunu aşağıda bulabilirsiniz. Yaparken sizlere daha çok kolaylık sağlayacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir