Bobin Danteli Nedir? Bobin Danteli Nasıl Yapılır?

Sıradaki yazımız da bobin danteli nedir ve bobin danteli nasıl yapılır anlatımlı videolar ile açıklamaya çalışacağız. Genel olarak incelediğimizde birçok kişinin diyeceği gibi oldukça zahmetli, emek isteyen ve zor gözüken bir el işi dantel modeli. Bende çok yeni tanıştım. Yani çok fazla bilgim yok. Aktardıklarım internet üzerinden kısıtlı araştırmayla edindiğim bilgiler. Türkçe fazla bir kaynak da bulamadım. Sanıyorum bizim yöremizde çok bir tarihi yok. Buna en yakın olarak kastamonu bağlama danteli gördüm fakat yine de çok farklı. Eğer bilgisi olan arkadaşlar bize aktarırlarsa çok iyi olur. Türkiye de bobin danteli kursu veren veya yapan var mı bilemiyorum. Pinterest te bir kullanıcı yastık danteli diye aktarmış bilmiyorum aynı şey mi? Türkiye de belki de bu isimle anılıyordur. Fakat onunla ilgili de bir bilgi edinemedim. Belki Melek Hanım biliyordur ben alel acele yazayım istedim.

Kökeni Porto Riko olarak belirtilmiş wikipedia da. Genellikle ahşap bobin üzerinde iğneler ve kalemlere sarılmış gibi dantel iplikleri yardımıyla oluşturulmuş. Ahşap bobinde iğneleri altta bulunan desene göre yerleştiriyorsunuz. Daha çok makrome işine benziyor. Masa örtüleri, havlu kenarları gibi alanlarda köşe ve kenar oyası gibi kullanılıyormuş. Ve aşağıda birçok örnekte göreceksiniz oldukça güzel süslemeler, dekoratif ürünler ortaya çıkmakta ve fazlası ile zarif görünümleri var.

Bir sonraki yazımızda size daha fazla bobin danteli örnekleri ve modelleri paylaşacağım. Şimdilik bir kaç tane bu yöntem ile hazırlanmış ve tamamlanmış el işi örneklerini aktaracağım. Benim oldukça hoşuma gitti umarım sizlerde beğenirsiniz.

Bu görsel şöleni şimdilik burada kesiyorum. Fakat dediğim gibi daha fazlasını ileriki yazılarımızda aktaracağım. Yine inanılmaz bobin danteli örnekleri göreceksiniz.

Bobin Danteli Nasıl Yapılır Videolu

Maalesef sizlere Türkçe anlatımlı bir video bulamadım. Ama mümkün olduğunca detaylı bir şekilde gösteren ve takip edilebilen bir video seçmeye özen gösterdim. Şimdiden bu işe merak salanlara kolay gelsin diyorum. Eğer yaptıklarınızı bizlerle de paylaşırsanız ve böyle bir deneyimi bize ayrıca aktarırsanız seviniriz, mutlu oluruz daha neler neler. Hadi bakalım videolu anlatıma geçelim.

 

Yine bu listedeki videoları izleyerek daha fazla detayı elde edebilirsiniz.

Umarım faydalı olmuştur. Sitemizde farklı konuları da ziyaret etmek isterseniz ana sayfada bulunan kategori bölümünden istediğiniz kategoriye tıklayarak ilgilendiğiniz konularla ilgili görsel ve anlatımlara ulaşabilirsiniz. Sizlere özenle hazırladığımız örgü modelleri ve yapılışlarını ve diğer el işi yapılışlarını evde yapılan diy projelerini çalışmaları konularında anlatılanları evde yaptıktan sonra bizlere resimlerini gönderirseniz yayınlamaktan mutluluk duyarız.

Bir cevap yazın