Buğday Başağı Lif Modeli Yapılışı

Buğday Başağı Lif Modeli Yapılışı

Lif modelleri ve lif yapılışları ilgimizi çekmiştir her zaman ayrı bir alandır örgüde. Benim fikrim lif yapan birisi yaratıcı kişiliğini ortaya koyuyor. Bu modelimizde buğday başağı lif modeli. Buğday başağı gibi dizilmiş fıstıklar yapıyoruz. Güzel görünüyor.

bugday-basagi-modeli-lif-yapilisi-1

Buğday başağı lif modeli yapılışı anlatımı : Lifimize 32 adet kutucuk yaparak başlıyoruz. Aralarda 2 zincir çekerek yapıyoruz kutucuklarımızı 2 li trabzanlarla.

2.sırada: 5 zincir çekerek yukarıya çıkıyoruz. alttaki kutucuğun trabzanına batıyoruz. sonra 1 zincir çekiyoruz ve battığımız yara yine batıp fıstık yapıyoruz. 3 lü fıstık yapıyoruz ( dilerseniz 4 lü de yapabilirsiniz)fıstıkları yaptıktan sonra yandaki kutucuğun trabzan direğinr batıyoruz ve fıstıklarla birlikte onu da kapatıyoruz ve 1 zincir çekip battığımız yere batıp fıstık yapıyoruz. sonra diğer trabzanın tepesine batıp ilmek alıp fıstığı kapatıyoruz, 1 zincir çekiyoruz ilmek aldığımız yere yine batıp fıstık yapıyoruz. aynı işlemi tekrarlıyoruz ta ki 5 fıstık olana kadar. sonra 5 adet kutucuk yapacağız. sıra sonuna kadar 5 fıstık 5 kutucuk şeklinde gidecek. kutucukları 2 zincir çekerek tırabzan direğine batarak 2 kerede çekerek yani 2 li trabzan yaparak tamamlıyoruz.

bugday-basagi-modeli-lif-yapilisi-7

5 kutucuk yaptıktan sonra 1 zincir çekip resimde gördüğünüz kutucuğun son trabzanına batıp fıstık yapıyoruz. yani 5. kutucuğun bitiş trabzanına fıstık yapmaya başlıyoruz.

bugday-basagi-modeli-lif-yapilisi-8

3.sıra: kutucuk üstüne kutucuk yapıyoruz üst resimdeki gibi. kenardaki kutucuk dahil 6 adet kutucuk yaptıktan sonra son kutucuğun trabzanına batarak fıstık yapıyoruz. 5 adet fıstık yaptıktan sonra kutucuk yapıyoruz 5 adet sıra sonuna kadar tekrar ediyoruz işlemleri

bugday-basagi-modeli-lif-yapilisi-9

4. sıra: renk değişiyoruz. 5 zincir çekip kutucuk yapıyoruz.

bugday-basagi-modeli-lif-yapilisi-10

2 sıra fıstık , 2 sıra buğday başağı gidiyor motifimiz yukarıya doğru bakıldığında.

Herkese kolay gelsin .

 

 

Bir cevap yazın