Bütün Örülen Bebek Ceketi Nasıl Örülür Anlatımlı

Bebek örgü modelleri içinde bütün olarak örülen bebek hırka modelleri , bebek bolero modelleri , kapüşonlu bebek ceketi modelleri yapılışı anlatımlarını sizlerle daha önce de paylaştık. Şimdi ise bütün örülen bebek ceketi – hırkası nasıl örülür anlatımlı resimli adım adım yapılışı nı paylaşacağız.

 

Bütün Örülen Bebek Ceketi Nasıl Örülür Anlatımlı

Şimdi size anlatacağımız modelin görsellerini gösterelim öncelikle bu tatlı örgü bebek hırkası modelini örmeyi öğreneceğiz adım adım sayılarıyla birlikte resimli anlatımlı örgü bebek ceketi tarifi yapılışını okuyacaksınız.. Anlaşılmayan bir nokta olursa lütfen sorun, insanız bazen atlıyoruz bazı şeyleri ..

Haraşo örgü modelli kolları olan bir örgü bebek ceketi yapacağız. 32 ilmek atıyoruz ve 15 uzunluğunda örüyoruz 29 haraşo dişi kadar sayalım. ( her diş 2 sıradan oluşuyor)

 

şimdi örmeye başalmadan önce 22 ilmek ekleyelim ve örelim sonra sırayı örmeyi tamamladığımızda yine 22 ilmek ekleyelim resimleri inceleyin..

ayrıca nasıl ilmek atmanız gerektiğini bilmiyorsanız. Örgü örerken başa ilmek atarak başlamayı bilmeyenler için ilmek atma tekniği videolu anlatımı :

 

 

 

Bu yöntem ile arttırmalarınızı yaparsanız ilmek arttırma işlemi çok düzgün olacaktır.

 

Şimdi üstteki resimde gördüğünüz gibi arttırdığımız 22 ilmekleri 11 cm uzunluğunda düz örgü tekniği ile örüyoruz arada kalan tam ortadaki 32 ilmek haraşo örgü tekniği ile örülür  ve düz örgü kısımın boyu 11 cm ye ylaştığında yaka oyuntusu için tam ortadan ilmek keseceğiz.

Ortada 6 ilmek keseceğiz ancak öncelikle 38 ilmek ör , 6 ilmek kes ve son 22 düz ilmeğe gelene kadar olan haraşo örgüleri ör, son 22 ilmek düz örgü ör.

Bitirdiğinizde, sırayı tamamladığınızda bu şekilde görünecek. (üst resim )

Şimdi ; sol tarafta kalan 32 ilmeği 4.5 cm uzunluğunda örüyoruz. yani haraşo kısıma bakın 8 diş haraşo olmalı örgünün ön yüzünde. daha sonra bu 32 ilmeği kesin. haraşo dişlerini saymak örgü örerken doğru ilmek sırasını saymanıza yardımcı olur. Hatalı saymak demek örgünün tamamen hesap hatası ile dolu yanlış olmasını sağlar.

Aşağıdaki resimdeki gibi 32 ilmeği kesin , bu kısım örgü bebek hırka modelinin sol ön kısmını oluşturuyor. İlerledikçe daha net anlayacaksınız.

Şimdi ise sağ taraftaki parçayı 12 diş olana kadar yani 6 cm uzunluğunda öreceğiz. düz örgü olan parça aynen düz örgü olacak haraşo olan parça haraşo devam edecek. 6 cm daha ördüğümüzde haraşo örgü kısımını uzunluğu 20-25 cm uzunluğunda olmalı.

Bu teknik ile örgü bebek hırkası yapımı çok kolaydır. Şimdi dikkat etmeniz gereken kısıma geldik :

Şimdi  küçük bir parça yapacağız ve ilik de açacağız ön yüzde düğme dikeceğimiz yerin karşısına denk gelecek yere. Bunun için; 32 ilmek atıyoruz ve 2 diş haraşo sırası örüyoruz. baştan 10 ilmek haraşo örüp 22 ilmek düz örgü yaparak devam edeceğiz bundan sonraki sıralara .. 2 diş haraşo sırası yaptıktan sonra 3 ilmek örün 2 ilmek kesin ilik için , sonra da diğer sırada kestiğiniz ilmekleri ekleyin.

Üstteki fotoğrafı incelediğinizde de göreceksiniz ilmek sayılarına dikkat edin.. Örgü teknikleri ve ilmek sayılarını kaçırmayın.

Şimdide elimizde üst resimdeki gibi bir örgü parçası var ve burada yapacağımız şey ; 6 ilmek atıp iki örgüyü birleştirmek ve örgü modellerine dikkat ederek örmek .. Düz örgü ise düz , haraşo olan parçaları haraşo öreceğiz.

Burada yaptığımız iki parçayı birleştirmek . ilk 6 ilmek büyük parçaya attığımız yeni ilmekler , sonraki 16 ilmek haraşo örülür, ve 22 ilmek düz örgü örülür. Düz örgü olan kısımı 13 haraşo dişi ördükten sonra düz örgü ilmeklerini keseceğiz. 22 ilmek kesin, 32 ilmek ortadaki haraşo kısımı örün ve 22 ilmek düz kısmı kesin.

 

Düzleri kestikten sonra yani ön ve arka kısımlarımız oluyor. Kol kısım olan 32 ilmek haraşo parçasını 29 diş örüyoruz. 29 diş haraşo ördükten sonra tüm ilmekleri kesiyoruz.

 

Şimdi dikişleri yapma zamanı : Öncelikle koldan başlıyoruz ve sonra yan kısımlara geçiyoruz kaymayı önlemek için. Kol altını denk getirerek elimizle düzelterek örüyoruz. Burada dikkat edeceğimiz kısım ters örgü kısmı örgümüzün ön yüzünü oluşturacak.. Haraşo ile uyumlu görüntüsü ve kıvrılmadan durması için etek ucunun bu şekilde dikilip kullanılması daha uygundur..

Dilerseniz bütün modeli haraşo yaparak da örebilirsiniz. Size kalmış.. farklı örgü modelleri de ekleyebilirsiniz. Buna uygun yakışacak patik tarifi de var onu da yayınlayacağız yakında.. Kolay gelsin ..

 

Kaynak: http://www.creativaatelier.com/rebeca-de-punto-de-bebe-pink-lady/

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir