Cetvel ile Gül Yapılışı

Cetvel ile Gül Yapılışı

Pleksi cetvel ile şeffaf plastik cetvel ile yapılması gerekiyor. :Tahta cetvel ile denenmiş olmamış bilginize. Bu güllerden yatak örtüsü, battaniye her şey yapabilirsiniz. minder kenarına süs, kırlent süsleme işlerinizde kullanabilirsiniz. Örgü şapka yapılışını anlatmıştık onun kenarını süsleyebilirsiniz.

30 cm lik kırtasiyeden alacağınız bir cetvel ile irili ufaklı güller yapabilir bu gül motiflerini istediğiniz yerde kullanabilirsiniz.

Benim aklıma gelenler; magnet, boyunluk, saç bandı, yaka ve broş … örnekler çoğaltılabilir. çerçeve içine de yapılabilir tablo gibi asılabilir ya da hediye edebilirsiniz. Süslü bir kutu içine koyabilirsiniz.

araya 2 li trabzanlar  ile yaptığınız yapraklar koyarsınız.. Görüntü daha dolgun, gerçekci ve şık olur.

cetvelimiz bu.

tam 8 defa bu şekilde ölçerek ip bırakın. Cetvel üzerinde 100 ilmek atıyoruz. en az 100 ilmekten bir gül çıkıyor. Büyük gül yapmak istiyorsanız 125- 150- 200- 250- 300 ilmek atabilirsiniz. Özellikle angora ip ile yaparken 200 ilmek uygun oluyor orta boy bir gül için.

400 ilmek fazla geliyor.

ilmek attıktan sonra ilmeklerin aralarını açmadan cetvelden yavaşça çıkarmamız gerekiyor. uzuun bir ip bırakıp keselim makasla. sonra örgü iğnesi ile o ipi ilmeklerin alt kısmı üste gelecek şekilde koyup iğne ile ipi ilmeklerin içinden geçireceğiz -ilmeklerin aralarını açmamaya özen gösterin bu işlemleri yaparken yoksa gülün formu bozuluyor-

sonra azıcık 2cm kalınlığında 3-4 kez kıvırıp ilmeklerin altından dikin. sonra biraz daha sarın iki kez daha mesela sonra yine dikin alt kısmını büzdürerek. bu şekilde bitirin. gül hazır..

şimdi resimlerle adım adım gidelim bu anlattıklarımızı resimli olarak paylaşalım. Cetvelden gül yapılışını resimli anlatımlı tarifini paylaşalım.

resimde ilmek atılmış hali.

burası sıkı olmalı. ilmeğin alt kısmı bayağı sıkı olmalı. gevşek ilmek atmayın sıkı sıkı olsun.

100 ilmek atılmış tavşan yün. bu yün biraz kalın angora ip ile yapacaksanız angora ip ince olduğu için bu form için sizin 200 ilmek atmanız gerekecektir.

angora ip ile de güzel düşüyor ancak dediğimiz gibi daha fazla ilmek atmalısınız.

cetvelden-gul-yapilisi-9

ilmekleri attık ve yavaşça çok dikkatlice cetvelden çıkarıyoruz.

cetvelden-gul-yapilisi-10

cetvelden çıkardık ters çevirdik şimdi ipi geçiriyoruz.

ipi geçirdik diğer taraftan çıkardık.

baş kısmından başlıyoruz kıvırmaya, azıcık 2cm kalınlığında 3-4 kez kıvırın

alt kısmı dikerken de ilmeklerin içinden geçirerek iğneyi dikelim.

cetvelden-gul-yapilisi-15

ilmekleri kapatma amaçlı içlerinden geçirerek dikiyoruz. ve birazda sıkıyoruz sonra;

tekrar katlıyoruz biraz. tam etrafında bir tur attırıyoruz. yani 2cm lik 2-3 kez katladık ilk katlamamızı sonrasında tam bir tur döndürüyoruz ve yine ilmek içlerinden geçirerek dikiyoruz bitince sıkıyoruz. yine döndürüyoruz tamamı bitene kadar.

son kısım birleştirme dikişi, toparlayıcı sıkılaştırıcı şekilde oluyor.

ilmeklerin altından dikin. sonra biraz daha sarın iki kez daha mesela sonra yine dikin alt kısmını büzdürerek. bu şekilde bitirin. gül hazır..

işte hazır… Güle güle kullanın..

buna taban örüp üzerine gülleri diktiğinizde ister boyunluk ister battaniye, ne isterseniz yapabilirsiniz.

Hayal gücünüze kalmış …

yaprakları 16 yada 18 ilmek atarak 2 li trabzan yapıyoruz ve yaprak formunda aralara ekliyoruz.

ilk başa sık iğne yapıp üstüne 2 li trabzan yapıyoruz ince sık sık yaprak formları oluyor aralarda..

Örgü Güllü Boyunluk yapacak iseniz altına ya polardan ya trikodan bir parça koymanız gerekiyor. Üzerine gülleri konumlandırıyoruz ve boynumuza takabileceğimiz şekilde kuşaklar da yapıyoruz. Bağlama için.

bu şekilde.

herkese kolay gelsin..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir