Çiçekli Kırlent ve Çiçekli Puf Yapılışı

Tığ İşi Çiçek Kırlent Nasıl Yapılır ?

İplik olarak pamuklu iplik ve 4 mm tığ kullanabilirsiniz. İlk olarak 6 zincir çekip halka oluşturuyoruz. 1 zincir çekerek başlayıp yanına 15 sık iğne yapıyoruz.

Daha sonra 3 zincir çekip her sıraya iki kez batarak 32 trabzan yapıyoruz.

Şimdi farklı bir renge geçiyoruz. Resimde görüldüğü gibi sıra sonuna kadar ön ilmeklere batarak örüyoruz. İpimizi sabitleyip sık iğne örüyoruz. Hemen yanındaki ilmeğe 1 tekli trabzan yapıyoruz. Yanındaki ilmeğe geçip aynı yere 5 trabzan yapıyoruz. Yanındaki ilmeğe 1 tekli trabzan ve yanındaki iki ilmeğe sık ine yapıyoruz. Sıra sonuna kadar aynı şekilde 6 yaprak olacak şekilde örüyoruz.

İpliğimizin rengini değiştiriyoruz. Resimdeki gibi arka ilmeklere batarak devam ediyoruz. 3 zincirle başlayıp aynı ilmeğe 1 trabzan yapıyoruz. Yanındaki ilmeğe 1 trabzan yapıyoruz. Onun yanındaki ilmeğe aynı yere 2 trabzan yapıyoruz. Sıra sonuna kadar aynı şekilde örüyoruz.

Şimdi yine aynı renkli iplikle devam ederek ön ilmeklere batarak devam ediyoruz. Az önce yaptığımız gibi çiçek yapraklarını oluşturuyoruz. 2 sık iğne, 1 tekli trabzan, aynı yere 5 ikili trabzan, 1tekli trabzan, 2 sık iğne şeklinde.

Tekrar ipin rengini değiştiriyoruz. Arka ilmeklere batarak her ilmek üzerine 1 ikili trabzan yapıyoruz. Sıra sonuna kadar. Daha sonra aynı renkli iplikle çiçek yapraklarımızı oluşturuyoruz.

İstediğiniz büyüklüğe gelene kadar aynı şekilde örmeye devam ediyoruz. Trabzanları yaparken arttırmalara devam edin ki büzme yapmasın.

Kırlentin arkası için resimdeki gibi örmeye devam edelim.

Daha sonra ön ve arka parçayı bir araya getirip karşılıklı sık iğne ile birleştirelim.

Yastığmızın içini elyaf ile doldurduktan sonra astar içine doldurup yastığın içine koyabiliriz. Çiçek kırlentimiz hazır. Mutlu günlerde kullanmanız dileğiyle.

Çiçek kırlent modelinden güzel bir örgü puf modeli.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir