Çiçekli Şal Yapılışı Anlatımı

Çiçekli Şal Yapılışı Anlatımı

Bunu iki ip ile de denedim ikisi de güzel oldu angora ip ile de yaptım onu büyük yaptım hediye gitti. Bunu orta kalın ip ile ördüm kızım kullanıyor. Büyük yaptığım şalın linkini de vereyim buradan ulaşabilirsiniz : https://elisiorgudukkani.com/2016-orgu-boyun-sali-modeli-yapilisi-anlatimli-resimli/

ince ip kullanacaksanız angora batik gibi 400 zincir ile başlıyoruz. orta kalın bir ip ile örecek iseniz 300 zincir başlamalısınız. her bir zincir içinden ilmek çıkartarak başlıyoruz örmeye.

zincir çektim. ardından bu zincirlerin her birinden bir ilmek çıkardım. 1 sıra haraşo ördüm. ikinci sırada haraşo ördüm ancak örgünün son 6 ilmeğini örmedim, ipi öne aldım sondan 6. ilmeği örmeden aldım, ve geri döndüm yani şişlerin yerini değiştirdim, son 5 ilmek şişte kaldı örmedim. arkaya döndüğümde yine ipi öne aldım 1 ilmek örmeden aldım ipi arkaya aldım haraşo örmeye devam ettim.

bunu örgünün her iki tarafında aynı şekilde yapıyorum. 5 er ilmek ayırarak son 5 ilmekleri örmeden geri döneceğiz ama her zaman 1 ilmeği örmeden alacağız örmeden alacağımız ilmek 5 ilmeğe dahil değil. ilk sırada 6 ilmek kalınca ipi öne alıp örmeden 1 ilmek aldık ve geri döndük. geri döndüğümüz tarafta da aynı şeyi yapıyoruz. arkada 5 ilmek bıraktığımız kısıma geldiğimizde toplamda son 11 ilmek kalınca ipin yönünü değiştirip 1 ilmek örmeden alıyoruz ve sonda 10 ilmek bırakmış oluyoruz bir sonraki sırada sonda 15 , sonra 20 ve sonra 25 ilmek kalmış olacak bu şekilde 5 er 5 er bırakarak ve araya bir ayraç (lastik minik tokalardan koydum çok rahat oldu.

tam ortada 10 ilmek kalıncaya kadar kenarlardan 5 er ilmek bırakarak , dönüşleri  düzgünce yapıp örüyoruz. ortada tam 10 ilmek kalınca bu sefer 5 er 5 er bıraktığımız ilmekleri geri örmeye başlıyoruz aynı sırayla 5 er 5 er örgüye katıyoruz her sırada ve geri dönüyoruz. Örgünün bu kısmına gelince yapmış olduğunuz işin tam ortasına geldiğinizi hissediyorsunuz ve bitirmek için içim kıpır kıpır olmuştu benim 🙂 daha hızlı olmaya çalıştım .

Anlaşılmayan yer olursa sorunuz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir