Çift Katlı Elbise Dikilişi Anlatımlı

Çift katlı elbise dikişi anlatımını sunacağız sizlere. Elbise iki katlı gibi görünüyor. Ancak model onu öyle gösteriyor. Gerçekte dikilişinden kaynaklı bir görünüm bu. Adını da model görünüşünden almıştır. Gördüğünüz gibi, üst elbise herhangi bir renkte, uzunlukta ve şekilde olabilir.

Neyse, başlayalım.
Temel şablona dayalı bir model oluşturalım.
Alt elbise için kalıp şablonla aynısı, üst elbise için şablondan bir kopyası çekelim.

Gördüğünüz gibi, üst elbise herhangi bir renkte, uzunlukta ve şekilde olabilir.
Neyse, başlayalım.
Temel şablona dayalı bir model oluşturalım.
Alt elbise için kalıp şablonla aynısı, üst elbise için şablondan bir kopyası çekelim.

Şablonun orta hattında (Şema 1) üst elbisenin uzunluğunu seçelim, yatay bir çizgi çizelim (Şema 2), sağ ve sol uçlarını dikey çizgiden aynı uzaklıkta kalmalı ki parçalar sonunda aynı olsunlar. (Aynı olmayacaksa bile önemli değil. Biz kalıbın bir tarafını kullanırız, kumaşı ikiye katlayıp veya kalıbı solda çizip, simetrik olarak sağında da (şema 4).
Üst elbisenin arka parçası: bu da aynı kalıp, sadece gerekli uzunluğa kadar kısaltılmış. (Şema 4).
Kumaşa temel kalıbı iki defa çizeriz – alt elbisenin ön ve arka parçaları oluşur. Yüz yüze katlayıp omuz ve yan dikişleri dikeriz (Şema 5). Hemen de alt kenarı temizleyebilirsiniz, katlayıp ve dikip veya el dikişiyle. Alt elbise hazır.
Arka ve ön üst elbisenin kalıplarını kumaşa çizeriz. Yüz yüze katlayıp omuz ve yan dikişlerini dikeriz (Şema 6). Alt ve yan kenarlarını da temizleriz (içine katlarız ve dikeriz). Bizim üst elbise de hazır.
Şimdi tek şey kaldı, üst ve alt elbiseler birbirine dikmek. Aşağıdaki şemaya bakın. Bunu yapmak için, üst elbise alt elbisenin üstüne giydiririz (kullanışta olacağı gibi).
Yaka ve kol evlerini bir birine teyelleriz (Şema 1). Yani alt ve üst elbiseyi sadece bu yerlerde bağlamak gerekecek.
2 seçenek vardır, yaka ve kol evleri dikerken.
Birinci seçenek – yaka ve kol evlerini makinede birbirine dikmek, terse katlamak. Teelleyip makinede 2 defa dikmek, katlandığı yerden 1 mm içinde ve 1 mm kenarından. Bu yol daha hızlı, ama fabrika (ikinci) seçeneklerden daha az estetiktir.
Opsiyon iki – tüm dikişler alt ve üst elbisenin arasında gizlidir, o yüzden daha hoş görünüşü vardır.
Bunu yapmak için, el dikişi (teyel) ile yaka ve kol evlerin 2 – 3 cm içeriden geçirelim. Bu üst elbisenin yaka ve kol evlerinin kenarı ayrı, alt elbisenin yaka ve kol evlerini ayrı döndürmek için gereklidir (aşağıdaki şemalara bakınız).
Teyel dikişi üst ve alt elbiselerde kenarlarını aynı yapmakta yardımcı olur, yan, alt elbise üst elbisenin altından görünmeyecektir.

Şema 4’te gösterildiği gibi kenarları katlıyoruz ve ayrı ayrı teyelliyoruz veya dikiyoruz (şema 5). Alt elbiseyi yüze, üst elbiseyi terse doğru katlıyoruz. Elbisenin üst kenarında ters tarafında ve yapışmaya doğru katlanır.
Ve şimdi üst ve alt elbiselerin yakaları ve kol evlerini katlıyoruz ve beraber dikiyoruz (Şema 6). Payları elbiselerin arasında kalıyor.
Elbisemiz hazır.
Bu elbisede bir sürü tasarım seçenekleri var. Benim önerim:

Model 1. Kabarık alt ve dar üst ceket tipinde elbise.

Şemadan sanırım her şey anlaşılıyor zaten.
Üst elbisenin kalıbında parçaları yuvarlak yaparız.
Alt elbiseyi kol altından eteğe açarız. Aşağıdaki şemaya bakınız

Elbisenin uzunluğu her tarafta aynı olsun diye bir kurala uymalıyız: a = b eteğin yüksekliği her tarafta aynı olmalı.
Bu arada, tek katlı kabarık elbisenin kalıbını da aynı şekilde çizeriz.
Bu modelde sıkı ve dar üst beğenmiyorsanız üst elbise de aynı ‘kabarık’ kalıptan yapabilirsiniz. Sonraki modelde böyle yapılmış mesela.

Model 2. Sıkı alt elbise + geniş üst.

 

Burada üst elbisenin kesim prensibi biraz önceki alt elbisenin kesime benziyor, yani etek yine yanlara açılıyor.
Alt elbise temel kalıptan kesiliyor. Opak alt ve ince hafif üst, yakada aynı tonlarda düz. Ben düşünüyorum ki böylesi güzel olur.
Siz tabii ki zevkinize göre çok tasarımları hayal edebilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın