Çilek Bebek Yeleği Yapılışı

Çilek Bebek Yeleği Yapılışı

Harika ve çok güzel bebek yelekleri içerisinde yer alan çilek model örgü bebek yeleği yapılışı hem kolay bebek yeleği yapılışı anlatımı hemde değişik bebek yelekleri içerisinden ilginizi çekecek bir bebek yelek nasıl yapılır konusunu sizlerle paylaşmak istedim.

70 ilmek başlıyoruz.3 diş haraşo örüyoruz. Önde düğme yeri 8 sıra haraşo yapıyoruz .

1.sıra : 1 dola , 1 ilmek kes , 1 dola, 2 ilmek haraşo, 1 dola 1 kes, 1 dola, 2 haraşo .. örnek bu şekilde ilerliyor. 8 ilmek kalana kadar aynı şekilde devam sonra 8 haraşo yap oraya ilik aç .

3 tane ajur olana kadar örüyoruz. yalnız ikinci ve üçüncü ajuru keserek yapmıyoruz iki ajur arası düz örgü yapılıyor. ilk sırada 2 ilmek birlikte örülüp kesiliyor çünkü bir anda boyun fazla genişlemesin diye.

ajurların arasındaki haraşo ilmekleri arttırarak örüyoruz her sırada artıyor. 7 haraşo sırasına kadar arttırıyoruz.her sırada çileğin düz ilmekleri 1 er 1 er eksiliyor aradaki haraşo ilmeğe 2 ilmek eklenmiş oluyor. 2-4-6-7 şeklinde artıyor. sonda 1 artıyor çünkü çileğin 1 ilmeği kalmış oluyor.  her sırada haraşolar artıyor çileğin düzleri azalıyor. ve en sonunda bitiyor ve 4 sıra haraşo örülüyor. (4 diş sıra)

 

arttırma yapmamız gerek robada yine ve 4 diş haraşo ördükten sonra 2. çileği koyacağız. bunun için 15 ilmek haraşo örüyoruz 1 dola 1 kes 1 dola… aynı şekilde çilek örneğini koyuyoruz kol ayrımını yapıyoruz. burada çileklerin arası 7 ilmek.

kol ayrımı için : baştan 35 ilmek örüyoruz. 40 ilmeği kesiyoruz. arka 54 ilmek kalıyor. kol için yine 40 ilmek kesiyoruz. ön için 35 ilmek kalıyor onu örüyoruz. arka sıraları hep ters örüyoruz. arka sıra da kol altı için 10 ilmek atıyoruz (ekliyoruz.)

sonra 30 sıra haraşo örüyoruz yeleğin alt kısmını.

modelin yazılı anlatımının resmını de koyuyorum oradan da takip edebilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir