Çilek Motifli Çanta Yapılışı – Çilek Paspas Yapılışı

Örgü Çilek Nasıl Yapılır ?

Örgü ile çilek nasıl örülür ; Şiş ile çilek yapılışı ;

5 ilmek başlanır. 1 sıra ters örülür. Örgünün düz tarafında, sıra başında ve ortasında 1’er ilmek arttırılır. Örgünün ters tarafında sadece sıra başında arttırılır. Bu şekilde 17 ilmek olana kadar örmeye devam edilir. 17 ilmek olunca, 2 ilmek kırmızı, 1 ilmek yeşil, 3 ilmek kırmızı, 1 ilmek yeşil, 3 ilmek kırmızı, 1 ilmek yeşil, 3 ilmek kırmızı, 1 ilmek yeşil ve 2 ilmek kırmızı örülür.

Sonraki sırada 1 ilmek kırmızı, 3 ilmek yeşil, 1 ilmek kırmızı ve 3 ilmek yeşil olarak sıra sonuna kadar örülür. Sıra bittikten sonra bütün ilmekler 1 sıra yeşil örülür. Daha sonraki sırada ilmekler çift alınarak eksiltilir. 1 sıra daha eksiltme işlemi yapıldıktan sonra kalan 5 ilmek 3 sıra örülür. Örgü kesilerek kapatılır. 


Örgü çilek Motifli Çanta 

Örgü çilek modelini Derya Baykal da programında çok çeşitli ürünler üzerinde anlatmıştır. Burada da videosunu eklediğim çilek motifli çanta yapılışının anlatımıdır. Çilekli çanta afgan tığı ile yapılmış. Tunus işi çilek motifli çanta  da diyebiliriz. Yapılışını izleyelim. Kolay görünüyor çilek motifi ihtiyacımız olan orta kalınlıkta bir ip yeşil ve kırmızı renklerde , 4 numara afgan şiş yada tunus işi şiş de deniyor.

 

 

 

 

Bir cevap yazın