Cim Filizi Modeli Bebek Yeleği Yapımı Anlatımı

Cim Filizi Modeli Bebek Yeleği Yapımı Anlatımı

Çim filizi örgü modeli yapılışı oldukça basit ama bir o kadar da güzel bir örgü yapılışı modelidir çim filizi modeli örgü modelini neredeyse tüm örgü çeşitleri ile kullanabilirsiniz, sizlerde güzel bir örgü modeli keşfetmek ve yapılışını öğrenmek istiyorsanız çim filizi örgü yapılışı çok işinize yarayacak.

Şimdi çim filizi örgü yelek modelinin nasıl yapıldığına bakalım:

MALZEMELER:

6-18 AYLIK BEBEK İÇİN:

3 NO ŞİŞ, ŞİŞE UYGUN KALINLIKTA İP( BENİMKİ NAKO BONBON İNCE = LİF İPİ ), 1 ADET 100 GR İP YETERLİ GELDİ. HER İHTİMALE KARŞI İKİ ALABİLİRSİNİZ, İKİNCİ İPİ KULLANMAZSANIZ İPCİNİZLE KONUŞUP YENİ BİR TANESİ İLE DEĞİŞEBİLİRSİNİZ, KAĞIDINI YIRTMAYIN, FİŞİNİZİDE KAYBETMEYİN. 6 ADET DÜĞME.

YAPILIŞI:

90 İLMEK BAŞLAYIN. 6 SIRA HAROŞA OLACAK ŞEKİLDE (ARKALI ÖNLÜ TOPLAM 12 SIRA EDER) ÖRÜN. (HER İKİ YÖNÜ DE AYNI ŞEKİLDE ÖRDÜĞÜNÜZDE -TERS YADA DÜZ FARKETMEZ-ORTAYA ÇIKAN ÖRGÜYE HAROŞA DENİR. HİÇ BİLMEYENLERE  )

DÜĞME İLİKLERİ İÇİN NOT:  ERKEK ÇOCUKLARDA İLİK SOLA KIZ ÇOCUKLARDA SAĞA AÇILIR. BU DA BELGİN TEYZEDEN ÖĞRENDİĞİM BİRŞEY.

İLİKLERİNİZİ AÇARKEN AÇACAĞINIZ TARAFA BAŞLADIKTAN SONRA : İLK KENAR İLMEĞİ BOŞ AL, İKİ İLMEĞİ ÖR, 3 VE 4. İLMEĞİ BERABER ÖR, ŞİŞE İLMEK DOLA, ÖRMEYE DEVAM ET. GERİ DÖNÜŞTE NORMAL ÖR. BEN BU MODELDE 15 HAROŞADAN (YANİ 30 SIRA ÖRDÜKTEN SONRA) BİR İLİK AÇTIM BU ŞEKİLDE DEVAM EDİNCE 6 DÜĞME OLDU. SİZ BUNU 20 HAROŞA YAPIP DÜĞME SAYISINI 5 E İNDİREBİLİRSİNİZ. İLK İLİĞİ DE YAKA KISMINI ÖRERKEN 4.HAROŞADAN SONRA AÇARSANIZ YAKA DAHA MUNTAZAM DURUYOR

HAROŞALAR BİTTİKTEN SONRA:

1.SIRA: (ÖN YÜZ) 9 İLMEK DÜZ( BU İLMEKLER HER İKİ BAŞTA ÖRGÜ SONUNA KADAR HAROŞA OLAR DEVAM EDECEK. İLK İLMEKLER KENAR İLMEK OLDUĞU İÇİN BOŞ ALINACAK YANİ BAŞLARKEN İLK İLMEK BOŞ 8 İLMEK DÜZ… İLİKLERDE BU KISMA AÇILACAK.) 11 İLMEK DÜZ, 1 DOLA, 1 DÜZ, 1 DOLA, 8 DÜZ, 1 DOLA, 1 DÜZ, 1 DOLA, 29 DÜZ, 1 DOLA, 1 DÜZ, 1 DOLA, 8 DÜZ, 1 DOLA, 1 DÜZ, 1 DOLA, 11 DÜZ, 9 DÜZ

2.SIRA:(TERS YÜZ, DÖNÜŞ SIRASI) HAROŞA OLACAK BAŞTAKİ VE SONDAKİ 9 İLMEK DÜZ GERİSİ TERS ÖRÜLECEK. BU YÜZDE ARTTIRMA YAPILMAYACAK. ARTTIRMALAR SADECE ÖN YÜZDE YAPILACAK.
3.SIRA: 9+11(20) DÜZ, 1 DOLA, 3 DÜZ,1 DOLA,8 DÜZ,1 DOLA, 3 DÜZ, 1 DOLA, 29 DÜZ, 1 DOLA,3 DÜZ,1 DOLA,8 DÜZ, 1 DOLA,3 DÜZ, 1 DOLA,20 DÜZ
4. SIRA: 2.SIRANIN AYNISI
5.SIRA: 20, 8,29,8,20 SAYILARI AYNI DİĞER DOLAMALAR ARASINDA KALAN SAYILAR 5 OLACAK…. BİR SONRAKİ 7. SIRADA DA ARADA KALAN İLMEK SAYISI 7 OLACAK
9. SIRADA DA 9 OLACAK. DİĞERLERİ AYNI SAYI.
10. SIRAYIDA ÖRDÜĞÜNÜZDE BİR AJURLU ”V” ŞEKLİ ELDE ETMİŞ OLUYORSUNUZ.

2. ”V” İÇİN:
11. SIRA: 9+13(8+5) DÜZ, 1 DOLA,1 DÜZ, 1 DOLA, 18(5+8+5) DÜZ,1 DOLA, 1 DÜZ,1 DOLA, 39(5+29+5) DÜZ,1 DOLA,1 DÜZ, 1DOLA, 18 DÜZ,1 DOLA, 1 DÜZ,1 DOLA, 22 DÜZ
13.SIRA: ARADAKİ 1 DÜZLERİN SAYISI 3 DİĞERLEİ AYNI
15. SIRA: ARADAKİ 3 DÜZLERİN SAYISI 5 DİĞERLERİ AYNI
17. SIRA: ARADAKİ 5 DÜZLERİN SAYISI 7 DİĞERLERİ AYNI
19. SIRA: ARADAKİ 7 DÜZLERİN SAYISI 9 DİĞERLERİ AYNI OLACAK.

DİĞER V ŞEKİLLERİ İÇİN BİR ÖNCEKİ GİBİ 1. DOLAMALARIN YAPILDIĞI İLMEĞİN HİZASINDAKİ İLMEĞİ BULUP DOLAMALARI ÖNÜNE ARKASINA KOYARAK DEVAM EDİN DİĞER SIRALARDA 3-5-7-9 OLACAK UNUTMAYIN

BU ŞEKİLDE 5 V ŞEKLİ ELDE ETTİKTEN SONRA 5 SIRA HAROŞA ÖRÜN.

HAROŞADAN SONRA KOLLARI KAPATACAĞIZ( KESECEĞİZ DEMEYE KORKUYORUM 🙂  BEN ÖRGÜ ÖĞRENİRKEN BİTİRDİĞİM ÖRGÜYÜ ANNEME GÖTÜRÜP ŞİMDİ NE YAPACAĞIM DEMİŞTİM. ANNEM BANA KESECEKSİN DEDİ. BİLİN BAKALIM BEN NE YAPTIM. ALDIM MAKASI VE BİR GÜZEL KESTİM.  :(( SONUÇ HÜSRAN! ŞİMDİ :))

KOLLARI  KESME
İLK V ŞEKLİNİN ORTASINA GELİNCE İKİNCİ V NİN ORTASINA KADAR İLMEKLERİ KESİN=KAPATIN. SIRT KISMINI DİĞER V NİN ORTASINA KADAR ÖRÜN. BURDAN BİR SONRAKİ V NİN ORTASINA KADAR TEKRAR KESME İŞLEMİ UYGULAYIN. GERİDE  KALAN İLMEKLERİ ÖRÜN. BÖYLECE KOLLARI OLUŞTU. 

HIRKA ÖRMEK İSTEYENLER İÇİN NOT: KOLLARDA KESTİĞİNİZ İLMEKLERİ KESMEYİP ÖRDÜKTEN SONRA BİR İPE GEÇİRİRSENİZ YELEĞİ BİTİRDİKTEN SONRA YANİ BELİNİ ÖRDÜKTEN SONRA BU İLMEKLERİ ÖRERSENİZ HIRKA ÖRMÜŞ OLURSUNUZ. HIRKA ÖRECEKSENİZ HAROŞAYI ÖRMEDEN DEVAM EDEBİLİRSİNİZ.

BEL:
GERİDE KALAN İLMEKLERE MODELİ UYGULAYARAK DEVAM EDİP BİTİRECEĞİZ. EN ALT KISMA 6 SIRA HAROŞA YAPIP ÖRGÜMÜZÜ TAMAMLAYACAĞIZ. KENARLARDA İLK 9 İLMEK HAROŞA YAPMAYA DEVAM EDİLECEK.
MODELİN YAPILIŞI

BEN ÜSTTEKİLERE KURTÇUK DİYORUM.

KURTÇUKLARIN YAPILIŞI:

8-10 İLMEKTE BİR 1 KURTÇUK YAPTIM 5 SIRA ÖRDÜKTEN SONRA TEKRAR ETTİM BU SEFER KURTÇUKLARI BİR ÖNCEKİLERİN ARASINA GELECEK ŞEKİLDE YERLEŞTİRDİM.

ŞİŞİ TERS ÖRGÜ YAPACAK ŞEKİLDE İLMEĞİN İÇİNDEN GEÇİRİN

BİRAZ BOL ŞEKİLDE İKİ ŞİŞİN ETRAFINI 10 KEZ DOLAYIN

TERS İLMEK İÇİN ŞİŞİNİZE İLMEĞİ ALIN VE SARDIĞINIZ İPİN İÇİNDEN GEÇİREREK İLMEĞİ ÖRÜN.

DÜZGÜN VE YAVAŞ ŞEKİLDE ELİNİZLE DÜZELTEREK DE İPİNİZİ ÇEKİN

OLUŞAN KURTÇUĞU ŞİŞİN ARKASINA ALIP TERS ÖRGÜNÜZE DEVAM EDİN.

BAŞTA ZORLANABİLİRSİNİZ AMA ELİNİZ ALIŞINCA ÇOK KOLAYLAŞIYOR.

BU MODELE İSİM BULAMADIM. ÖRNEĞİ BİR DERGİDEN ÇIKARDIM ORADA DA İSMİ YOKTU.kuş gözü diye duydum ama sonraları ne kadar doğru bilmiyorum.

MODELE ÖRGÜNÜN TERS YÜZÜNDE İKEN BAŞLIYORUZ.HAROŞADAN SONRA TERS YÜZDE İKEN 1. SIRA: DÜZ ÖRÜYORUZ. 2. SIRAYI TERS ÖRÜYORUZ.
3.SIRA: 3 DÜZ 1 TERS 3 DÜZ 1 TERS ŞEKLİNDE DEVAM EDİYOR
4. SIRA: TERSLER TERS, DÜZLER DÜZ ÖRÜLECEK
5. SIRA: 3 DÜZ BİR TERS DEVAM.
6.SIRA: TERSLERİ TERS ÖR. DÜZ OLAN 1 İLMEĞİ ŞİŞTEN ÇIKAR 3 SIRA SÖK. ALTTA KALAN İLMEKLE ÜSTTEKİ 3 SIRA BOŞ İPİ BERABER DÜZ ÖR. BU ŞEKİLDE DEVAM ET.
 ÖRGÜ BOYUNCA 1.SIRADAN İTİBAREN BU 6 SIRAYI AYNEN TEKRAR ET.  YUKARDAN AŞAĞI 14 ADET MODEL OLUŞUNCA 6 SIRA HAROŞA İLE YELEĞİ BİTİR.

Bir cevap yazın