Çocuk Elbisesi Pratik Kol Kesimi Dikiş

Çocuk elbisesi pratik kol kesimi dikişi anlatımını bulacaksınız . Çok kolay dikiş teknikleri ile provasız dikilen güzel bir elbise dikilişi anlatımını göreceğiz. Yeni dikiş makinası alanlar için pratik çocuk elbise dikilişi özellikle çok güzel bir elbise modeli olmuş . Yardımcı olan güzel bir videolu anlatım elbise dikilişi.

Hatta dikişte hiç bir deneyimi olmayan ve hatta dikiş makinesi dahi olmayan anneler: Sevgi dolu annenin el dikişiyle dikilmiş yeni kıyafetlerle kızlarınızı sevindirin. Haydi, başlayalım.

Basit elbise – tüm elbiselerin temeli:

Basit bir elbisenin kalıbını kullanarak, resimdeki bütün bu elbiseler nasıl dikildiğini göstereceğim.

Evet, sadece tek bir kalıbı kullanarak gelecekte biz bütün bu farklı ve güzel elbiseler dikebileceğiz.

Kalıbın çizimi.

Benim söz verdiğim gibi, süper karmaşık bir şey olmayacaktır. Çocuğun gardırobunu açın ve bebeğinizin tam bedenine göre (yani ne sıkacak ne bol olacak) bir atlet altın. Bu atlet kalıp çizmekte bizim yardımcı olacaktır.
Bir de büyük parça kağıt gerekecek (elbisenin büyüklüğünde).
Kağıdı masanın (veya yerin) üstüne açıyoruz, gerekiyorsa köşelere ağır bir şey koyuyoruz. Üstüne ütülenmiş bir atleti koyuyoruz, etrafını çiziyoruz ve artık atlete ihtiyacımız kalmadı.

Not::
Eğer kolsuz bir atlet bulamazsanız , tişört bulun, o da güzel, merak etmeyin. Eğer tişört kullanıyorsanız etrafını çizerken kol yerinde bir kaç iğne kullanın. Kol evin boyunca iğne batırın (halı üstünde bu iş daha kolay gider). Ve sonra bu deliklerin üstünden çizin.
Ve şimdi bu atletin çizim üstünden biz elbisenin kalıbını çizelim.
Atletin konturunu kullanarak biz pek çok zorluklardan uzaklaştık. O bize orantılı elbisenin siluetini çizmekte, omuz uzunluğu, ön genişliği, kol evini (kol için bir delik) hesaplamadan bir kalıp çıkarmakta yardımcı olacaktır. Yukarıdaki şemaya bakıyoruz: atleti çizdik (şema 1), üstünde elbisenin kalıbını çizdik (şema 2).
Dikkat etmemiz gereken 3 şey var:

 1. Elbisenin omuzu hafifçe eğimli olmalıdır;
 2. Elbiselerde alt çizgi düz değil, yuvarlak olmalıdır;
 3. Kol altından aşağıya doğru çizgiler biraz açmalıdır.

Bir önemli not daha var:
Bu yöntemde çizilmiş bir kalıbı her türlü kullanabilirsiniz, hala inanmıyorsanız, kalıbı kontrol etmek için basit bir yol var. Bu yol aynı zamanda (atletteki gibi olmayabilir, siz yakaya ve kol evine herhangi bir başka şekil de seçebilirsiniz) size elbisede herhangi bir kol evinin ve yakanın şeklini çizmekte de yardımcı olacaktır. Orada sadece iki kural ( iki önemli ölçü ) var ki uygularsanız kalıp çocuğunuzun bedenine tam ve mükemmel olacaktır.
Bunlar aşağıdaki resimde gözüken:
1. Kol altındaki genişlik (A çizgisi);
2. Omuzdan kol altında çizgisine kadar uzunluk (B çizgisi).

Bebeğiniz için bu ölçüler hesaplamak çok basittir.

Sadece bir ölçü gerekiyor, göğüs çevrenin yarısı. Mezurayı alıp göğsün en geniş yerini ölçüp ikiye bölüyoruz. Şimdi yukarıdaki şemada gösterildiği gibi hesaplamalar yapıyoruz. Örnek olarak, iki yaşındaki çocuğun göğüs çevresi (85 cm boy, ağırlık 11 kg) = 50 cm , göğüs çevresinin yarısı 50 / 2 = 25 cm .
Ölçü A = 25 cm + 6 cm = 31 cm (6 cm – rahatlık payı).
Ve büyütmeyi düşünüyorsanız – 6 cm değil, 7 – 8 cm arttırın.
Ölçü B = 25 cm / 4 + 7 = 6 cm 2 mm + 7 = 13 cm 2 mm (bu milimetreler hiç önemli değil, 13 cm idealdir).
Hepsi bu, bu iki basit kuralı uygulayarak tam bedene göre bir elbise kalıbı çizebiliriz. Karmaşık çizimler olmadan.
Yani, bizim gelecekteki elbiselerin hatları çizildi. Şimdi paylarını da çizeriz. Elbisenin yan ve alt çizgilerine 2 cm, yaka, omuz, kol çizgisine 1 cm.
Terziler çoğu zamanlar yan dikişlere 1,5 – 2 cm, yaka, kol evine – 1 – 1,5 cm, baskı için 2 – 6 cm bırakıyorlar. Siz seçerken kumaşa bakın, çok sökülüyorsa daha fazla bırakın.
Başka bir şey daha var. Kalıbı çizerken bir omuz daha aşağıda, kol evi sağda ve solda farklı olmuşsa üzülmeyin. Bu önemli değil, çünkü kumaşa biz sadece kalıbın yarısı çizeriz, sağdaki veya soldaki, hangisi daha düzgün olmuş.
Şimdi aşağıdaki şema ile daha iyi anlayacaksınız…

Kalıbı ikiye bölüyoruz.
Kalıbı ikiye katlarız (omuz omuza, kol kola). Yaklaşık olsun, çünkü eğer sizin sağ ve sol taraflar biraz farklıysa tam katlamak mümkün değildir, çok ihtiyaç da yok…
Katladık, kat yeri oluşmuş (şema 2) ki tam elbisenin ortasından geçiyor. Katlandığı yerden keseriz ve ‘parça kumaş katında’ diyorlar gibi elimizde kalıptan çıkan elbise oluşmuştur.
Kalıp hazır. Kolay, değil mi?
Kumaşın üzerine kalıbı çiziyoruz ve dikiyoruz.
Kumaşı ikiye katlayıp kat kumaşın katına yerleştiririz veya kumaşın üstünde kalıbın etrafını çizip (şema 4) kat yerden kalıbı öbür tarafa yerleştiririz ve çizeriz (şema 5).
Arka parça için aynı kalıbı kullanıyoruz. Evet, pek çok elbiselerde (özellikle yaz için) ön ve arka parçalar aynıdırlar. Ama arka parçalarda değişikleri yapmak istersiniz bu 2 dakikadan fazla sürmeyecektir. Aşağıdaki yazıyı okuyun.
Arka parçada farklılar:
Bir kural olarak,klasik elbisenin kalıpta arka ve ön parçalarının farkı yaka ve kol evinin çizgilerindedir.

Yukarıdaki şemada görüldüğü gibi ön parçada yaka ve kol çizgiler içeri doğru daha kavislidirler (mavi çizgiler), arka parçalarda daha az kavislidirler (kırmızı çizgiler).
Bu yazının başındaki elbiselere bakarsınız bu farklılıkları göreceksiniz.
Mağazalarda hazır bebek elbiselerini inceleyip, ben çoğu elbiselerde kol evinde ön ve arka parçalarda fark bulamadım. Yani kolsuz elbiselerde kol evi önde ve arkada aynı. Kollu elbiselerde ön kol evi daha derin (yukarıdaki şemada gibi). Yakada fark var, ama yine de her zaman değil.
Siz kendi kendinizin modacısı ve sanatçısısınız. Nasıl çizersiniz öyle olacaktır. Her seçiminizde güzel olacaktır, hiç merak etmeyin, hanımlar.
Ön ve arka parçaları dikiyoruz.
Şimdi (Şema 6), ön ve arka parçalarını yüz yüze koyuyoruz, yan ve omuz dikişlerini teyelliyoruz.
Prova yapıyoruz ve dikişleri makinede dikiyoruz.
Baskıda katlıyoruz ve makinede veya el dikişi ile dikiyoruz.
Geriye yapılacak yaka ve kol evleri kalmış (şema 7). Bence verevden biye ile temizlemek, en iyi yol.
Verevden biye nedir ve nasıl dikilir, elbiseler ve atletler için askıları kendiniz yapın’da konuya bakabilirsiniz.
Elbisemiz hazır.
Onu aplikeyle, nakışla, kurdelelerle, fiyonklarla, volanlarla dekore edebilirsiniz.
Elbiseye kollar yapabilirsiniz Çocuk elbiseleri için kollarda anlatıldığı gibi.
Çocuğun başı geçmiyorsa daha fazla açıklık yapabilirsiniz Çocuk elbiseleri için fermuar, düğme ve çıt-çıt konuda anlatıldığı gibi olacaktır.
Bugün yaptığımız kalıbımızı bütün sonraki elbiseler için bir temel kalıp olarak kullanırız, hepsi bir birinden güzel:

 • volanlı elbise;
 • balon etekli elbise;
 • aplikeli elbise;
 • askıda çıt-çıtlı veya düğmeli elbise;
 • iki katlı elbise;
 • askılı elbise;
 • tüneli olan elbise;
 • roba olan elbise;
 • robalı volanlı elbise;
 • robalı daire elbise.

Her seferinde yeniden kalıp çizme ihtiyacınız kalmayacak artık. Sadece dikmek ve kısa sürede güzel sonuçlarla dikişin keyfine varmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir