Dantel Havlu Kenarı Yapılışı

Dantel Havlu Kenarı Yapılışı

Merhaba arkadaşlar. Çeyiz hazırlığında olanlara, havlu kenarı modeli arayanlara, uç danteli örneği arayanlara çok güzel anlatımlı tığ işi motif açıklamamız olacak. Beğeneceğinizi düşünüyoruz. Ve hemen açıklamaya başlıyoruz.

Örgü modelleri ve bu modellerin yapılışlarını paylaştığımız sitemizde bunun gibi özenle hazırlanmış çokça konu bulacaksınız. Farklı başlıkları da ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz. Mutlaka ilginizi çekecek örgü modelleri yapılışları bulacaksınız. Son moda örgü modelleri ve yapılışları , dantel modelleri, dikiş nakış ile ilgili el işleri, örgü modelleri ayrıntılı anlatımlı , resimli anlatımlı örgü modelleri bizim sitemizde. Güncel örgü modellerini takip ediyoruz ve sizler için sürekli araştırıyoruz.

Dantel Örnekleri Havlu Kenarı Nasıl Yapılır ?

1.tur : 8 zincir çekip halka oluşturuyoruz. 3 zincir çekiyoruz ve yanına 23 trabzan yapıyoruz.

2.tur : Bu turda ise yine 4 zincir çekerek başlıyoruz. Sonraki sıraya ikili trabzan ile batıyoruz. 1 zincir çekip yanındaki sıraya yine trabzan ile batıyoruz. Sıra sonuna kadar aynı işlemi uyguluyoruz.

3.tur : 5 zincir çekerek başlıyoruz. Tığa ipi iki kez dolayıp hemen yanına 2 trabzan daha yapıyoruz. Yalnız son ilmekleri çekmeyip en son hepsini birlikte çekiyoruz. 5 zincir çekip yanındaki yuvaya atlıyoruz. Aynı işlemi burada da tekrar ediyoruz. Şimdi bu işlemi sıra sonuna kadar tekrar edelim.

4.tur : Bu turda 4 zincir çekiyoruz ve sıra sonuna kadar bir önceki turda çektiğimiz 5 zincirlerin üzerine batarak devam ediyoruz. Resimde daha net anlaşılacaktır.

Şimdi aynı motiften bir tana daha yapalım ve birleştirme işlemine geçelim. Motifi ördükten sonra ikinci motifin ipini koparmayalım. Ters yüzleri birbirine değecek şekilde birleştirip 3 zincir çekip diğer motifin yuvasına ekleyelim. Tekrar 3 zincir çekip yeni ördüğünüz motifin üzerine sık iğne ile birleştirelim. Yine 3 zincir çekip diğer motife birleştirelim.

İstediğiniz uzunluğa gelene kadar motifleri bu şekilde ekleyebilirsiniz.

Alt Kenar Yapılışı : 

Kenarın arka tarafından çalışmaya başlayalım. Resimde görüldüğü gibi iki motif arasında 10 yuva bırakıp örgümüze kenar için başlayalım. 4 zincir çekelim ve bir sonraki yuva içine batalım. Diğer motife ulaşana kadar aynı işlemi tekrar edelim.

Diğer motife gelince 4 zincir çekip onun ilk yuvasına atlayıp aynı şekilde örmeye devam edelim.

5 zincir çekelim ve dönelim aynı işlemi tekrar edelim. Motiflerin arasına gelince 3 trabzan yapalım ve yine aynı işlemi tekrar edelim. Son sıraya gelince 3 trabzan yapalım.

Resimde görüldüğü gibi ilk yuvanın içine sık iğne ile batalım. Daha sonraki yuvaya tığa ip dolayarak atlayalım ve aralarda 1 zincir çekerek 7 trabzan yapalım. Daha sonraki yuvaya direk olarak atlayıp sık iğne ile batalım. Ve aynı işlemi sıra sonuna kadar devam ettirelim.

Bu turda ise bir önceki turda yaptığımız işlemi tekrar edelim. Yalnız bu sefer aynı yere iki trabzan yapalım.

Üst Kenar Yapılışı : 

Alt kenara başladığımız gibi üst kenar içinde aynı şekilde başlayalım.

5 zincir çekip dönelim ve yuvalar içine 4 sık iğne örelim.

Bu turda da sık iğne örelim yalnız 3 sık iğne de bir 6 zincir çekip tekrar sık iğne ile batalım.

5 zincir çekerek yaptığımız yuvaları birbirine bağlayalım.

Şimdi resimde görüldüğü gibi son sıra olarak sık iğne ve zincir çekerek çiçek yapalım.

Motiflerin ortası için  5 zincir çekip halka oluşturalım. İçine 12 sık iğne yapalım. Daha sonraki turda ipliği sık iğne ile dolayarak yuvarlak yapalım.

Daha sonra yaptığımız bu tomurcukları motif üzerine dikelim.

Sitemizde farklı konuları da ziyaret etmek isterseniz ana sayfada bulunan kategori bölümünden istediğiniz kategoriye tıklayarak ilgilendiğiniz konularla ilgili görsel ve anlatımlara ulaşabilirsiniz. Sizlere özenle hazırladığımız örgü modelleri ve yapılışlarını ve diğer el işi yapılışlarını evde yapılan diy projelerini çalışmaları konularında anlatılanları evde yaptıktan sonra bizlere resimlerini gönderirseniz yayınlamaktan mutluluk duyarız.

 

Bir cevap yazın