Dantel Örgü Bardak Altlığı Yapılışı

Dantel Bardak Altlığı Nasıl Yapılır?

Motifin boyutları 10 x 10 cm ebatlarında oluyor. Farklı kalınlıkta bir ip ve tığ ile boyutlar değişebilir. Sizlere önce modelin şemasını vermek istiyorum. Hemen altında da anlatımını bulacaksınız.

Malzemeler

  • Pamuklu dantel ipliği
  • 1.25 mm tığ
  • Makas

1.tur : Sihirli halka içine 16 sık iğne yaparak başlayalım.

2.tur : 3 zincir çekelim. Yanından devam ederek 2 trabzan yapalım. Ve son ilmekleri birlikte örelim. 3 zincir çekelim. 2 trabzan yapıp son ilmekleri birlikte örelim. Sıra sonuna kadar aynı işlemi tekrar edelim.

3.tur: 3 zincir çekelim. İlk yuvanın içine yanından devam ederek 4 trabzan yapalım. 2 zincir çekelim. Ve diğer yuvaya gelip 5 trabzan yapalım . Sıra sonuna kadar aynı işlemi tekrar edelim.

4.tur: Bir önceki turda yaptığımız işlemi yapıyoruz. Fakat aralarda 5 zincir çekerek.

5.tur : Bu turda yine trabzanlar üzerine 5 trabzan yapıyoruz. Ama son ilmekleri birlikte örüyoruz. Aralarda ise 7 zincir çekip yuvanın üzerine sık iğne ile batıyoruz. Tekrar 7 zincir çekip trabzanlar üzerine gelerek son ilmekleri birlikte örerek 5 trabzan yapıyoruz.

6.tur : 3 zincir çekip ilk yuvanın içine sık iğne ile batıyoruz. Sonra 9 zincir çekip yuvalar üzerine sık iğne ile batarak tekrar yuvalar yapıyoruz. Bu turu bu şekilde tamamlıyoruz.

7.tur : 3 zincir çekiyoruz. İlk yuvanın içine 10 trabzan yapıyoruz. Yanındaki yuvaya sık iğne ile batıyoruz. Hemen bir sonraki yuvaya 11 trabzan yapıyoruz. Bu şekilde sıra sonuna kadar tekrar ediyoruz.

8.tur : Tura 1 zincir çekerek başlıyoruz. Hemen yanındaki yerden devam ederek sıra sonuna kadar şemada gördüğünüz gibi trabzanlar üzerine sık iğne yaparak ilerliyoruz.

9.tur : Bu turda da bir önceki turda yaptığımız gibi sık iğne yaparak örüyoruz. Tek farkı yaprakların ortasına geldiğimizde 3 zincir çekip sık iğne tepesine batmak.

Model yapılışı bu kadar arkadaşlar. Çok şık oldular.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir