Dantel Yatak Örtüsü Nasıl Yapılır?

Merhaba hanımlar, bu yazımızda dantel modeli yatak örtüsü yapımını anlatacağız sizlere ..  Yatak örtüsü motifli örgülerden oluşuyor. Ve bunlar bazen çok küçük motiflerin birleştirilmesi ile bazen de büyük motiflerden oluşuyor. Bu motifimiz büyük bir motif. Battaniye motifi içinde popcorn örgü de var. Yapımını size daha önce bir kaç konuda geçtiği için anlattığımız bir örgü tekniği popcorn örgü modeli nasıl yapılır derseniz önceki konulara bakabilir ya da buraya tıklayarak görebilirsiniz. Popcorn battaniye yapılışı konumuzda görebilirsiniz kabartmalı battaniye yapılışını.

Örgü modelleri ve bu modellerin yapılışlarını paylaştığımız sitemizde bunun gibi özenle hazırlanmış çokça konu bulacaksınız. Farklı başlıkları da ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz. Mutlaka ilginizi çekecek örgü modelleri yapılışları bulacaksınız. Son moda örgü modelleri ve yapılışları , dantel modelleri, dikiş nakış ile ilgili el işleri, örgü modelleri ayrıntılı anlatımlı , resimli anlatımlı örgü modelleri bizim sitemizde. Güncel örgü modellerini takip ediyoruz ve sizler için sürekli araştırıyoruz.

Dantel Yatak Örtüsü Yapımı

Malzeme olarak iplik ve aldığnız ipe uygun tığ tercih edebilirsiniz. Modelin birkaç turunu anlattıktan sonra şemadan takip ederek yapabilirsiniz. Modelin anlatımı yoktu. Sizlere şemadan yapılışını açıklayacağım.

1.tur : 8 zincir çekerek halka oluşturalım.

2.tur : 3 zincir çekerek başlayıp 22 trabzan yapalım.

3.tur : 3 zincir çekerek başlayalım. Devam ederek 3 trabzan yapalım. Bir sonraki ilmeğe aynı yere 2 trabzan yapalım. Sıra sonuna kadar 2 tek 1 aynı yere 2 trabzan olarak devam edelim.

4.tur : 8 zincir çekerek başlayalım. Yanından devam ederek 8 trabzan yapalım. 5 zincir çekelim. 1 trabzan atlayıp 8 trabzan yapalım. Sıra sonuna kadar 4 yuva olacak şekilde örelim.

5.tur : Bu turda popcornları yapmaya başlıyoruz. 3 zincir çekip ilk yuva içine 1 popcorn yapıyoruz. Ve yanına 1 trabzan yapıyoruz. 3 zincir çekip aynı yere , 1 trabzan yapıyoruz.  Ve 1 popcorn daha yapıyoruz. Yanından devam ederek 1 trabzan , 1 popcorn , 1 trabzan yapıyoruz. 2 zincir çekip 2 trabzan atlıyoruz. 1 trabzan, 1 popcorn , 1 trabzan yapıyoruz. Ve aynı şekilde örmeye devam ediyodruz.

Şema aşağıdaki gibidir. Takıldığınız bir nokta olursa sorabilirsiniz.

Ve bittiğinde aşağıdaki gibi görünecektir. Muhteşem öyle değil mi.

Sitemizde farklı konuları da ziyaret etmek isterseniz ana sayfada bulunan kategori bölümünden istediğiniz kategoriye tıklayarak ilgilendiğiniz konularla ilgili görsel ve anlatımlara ulaşabilirsiniz. Sizlere özenle hazırladığımız örgü modelleri ve yapılışlarını ve diğer el işi yapılışlarını evde yapılan diy projelerini çalışmaları konularında anlatılanları evde yaptıktan sonra bizlere resimlerini gönderirseniz yayınlamaktan mutluluk duyarız.

2 yorum

  • admin Yazar

   alize cotton gold : kalın ve tok durmasını ıstıyorsanız
   alize bella koton ıp : daha ince ve yıne yumusak ve guzel duracaktır. dilerseniz 1 er yumak alıp 1 motif örüğn ve duruşuna bakıp karar verın. çok emeklı bır ıs. içinize sinsin.. bu ıplerı bulamaz ya da fıyatı pahalı gelirse koton karışımlı ıplerden bu ıpler ıle ıcerık bakımından aynı olan daha uygun bır marka önerebilir tuhafıyecınız.
   kolay gelsın.

Bir cevap yazın