Degrade Şapka Nasıl Yapılır?

Ombre  saç modelleri, ombre dudak modelleri ve daha birçok şeyde ombre hayatımıza girdi. Örgü modellerinde uygulamazsak olmazdı. Şimdi sizlere çok güzel bir şapka , atkı , boyunluk modelinden bahsedeceğim. Gölgeli örgü modeli yapımı diyebiliriz. Ombre ipler de var. Dileyenler onlarla örebilir. Benzer bir modeli daha önce sizlerle paylaşmıştık. Örgü modeli aynı. Sadece renk uygulaması farklı. Saç örgü modeli atkı şapka yapımından önceki yazımıza ulaşabilirsiniz. Örmesi çok zevkli bir örgü. Hemen örmek isteyecek, bitirip giymek isteyeceksiniz. Daha kolay örgü modelleri arıyorsanız delikli boyunluk modelimizi örebilirsiniz.

Örgü modelleri ve bu modellerin yapılışlarını paylaştığımız sitemizde bunun gibi özenle hazırlanmış çokça konu bulacaksınız. Farklı başlıkları da ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz. Mutlaka ilginizi çekecek örgü modelleri yapılışları bulacaksınız. Son moda örgü modelleri ve yapılışları , dantel modelleri, dikiş nakış ile ilgili el işleri, örgü modelleri ayrıntılı anlatımlı , resimli anlatımlı örgü modelleri bizim sitemizde. Güncel örgü modellerini takip ediyoruz ve sizler için sürekli araştırıyoruz.

Pirinç örgü modeli birçok örgü modelinde kullanılıyor. Pirinç örgü kıvrılmayan yapısıyla kıvrılmayan ve lastik örgü olarak kullanılabilen farklı örgü tekniğidir. Aynı lastik örgü gibi kıvrılmadan düz durur ancak esnek değildir lastik örgü gibi.  Pirinç örgü saç bandı yapılır, Pirinç örgü bebek yelek modelleinde kullanılır ve yetişkin erkek süveter örgü modeli çok kibar durur. Örgü yelek modeli olarak da pirinç örgü modeli kullanılır.

Saç örgülü örgü modelleri neredeyse her türlü örgü örneğinde karşımıza çıkar. Örgüye ağırlık veren yerine göre şıklık katan bir yapısı vardır. 3lü burma da denebilir hanımlar örgü örnekleri ne farklı isimler veriyorlar. Neye benzerse ismi o oluyor aslında bu nedenle bazen isim değişiyor..

Ombre Boyunlu, Şapka, Eldiven Nasıl Örülür?

İplik seçimi için yün, yünlü karışım, tiftik veya akrilik iplikler tercih edebilirsiniz. Degrade olarak örmek istiyorsanız mümkün olduğunca ince iplik almak gerekir. Alize lanagold800 tercih edebilirsiniz. İnce iplikler tercihiniz olmalı. Ve aldığınız ipe uygun şişlerle örebilirsiniz.

 

Şapka için şişe 56 – 58 ilmek atarak başlayın. İlmek sayıları örmek istediğiniz yaşa göre değişir. Dairesel şekilde örerek 6 -7 cm 1 ilmek düz, 1 ilmek ters olarak lastik örelim. Bu aşamada ilmek artırma kısmına gidebilirsiniz. Daha sonra 6 sıra önden düz arkadan ters olarak örelim. Ve ilmekleri 6 şar ilmek üzerinden değişim yapalım. Saç örgüsünde olduğu gibi  yapıyoruz. Tüm ilmekleri değiştiriyoruz. İstediğimiz uzunluğa geldiğinde 2 ilmek birlikte örerek eksiltme yapıyoruz. Tepe kısmında kalan ilmekleri toplayıp büzüyoruz. Ve bu kısma kürk dikiyoruz.

Boyunluk için iki tercihimiz var. İsterseniz pirinç örgü ile yapabilirsiniz. İsterseniz saç örgü ile . Şişimize 105 ilmek atarak başlıyoruz. pirinç örgü örerek 34 x 40 cm ebatlarında örüyoruz. Dairesel şekilde örebilirsiniz. Veya dikdörtgen olarak örüp uçlarını dikebilirsiniz.

Eldiven için 28 ilmek atarak başlayalım. Dairesel olarak örüyoruz. 4 cm 1 ilmek düz 1 ilmek ters olarak lastik örüyoruz. Daha sonra örneği kurarak örmeye devam ediyoruz.

Şimdi modelin şemasını görelim.

Degrade örerken renk geçiş kısımlarını 2 rengi birlikte örerek yapıyoruz. Şimdi pirinç örgü ve saç örgü yapılışını videolu olarak görelim.

 

 

 

Şimdi modelleri ördüğümüzde nasıl görünüyor ona bakalım.

 

Sitemizde farklı konuları da ziyaret etmek isterseniz ana sayfada bulunan kategori bölümünden istediğiniz kategoriye tıklayarak ilgilendiğiniz konularla ilgili görsel ve anlatımlara ulaşabilirsiniz. Sizlere özenle hazırladığımız örgü modelleri ve yapılışlarını ve diğer el işi yapılışlarını evde yapılan diy projelerini çalışmaları konularında anlatılanları evde yaptıktan sonra bizlere resimlerini gönderirseniz yayınlamaktan mutluluk duyarız.

 

Bir cevap yazın