Derya Baykal Örgü Modelleri Yapılışları ; Kozalak Modeli Bebek Battaniyesi

Derya Baykal Örgüleri Yapılışı : 

Deryanın Dünyası Programında gördüğüm kozalak modelini anlatmaya çalışacağım size. Ayrıca anlatımlı videosunu sayfamızda paylaşacağız.

Derya Baykal Kozalak Modeli Bebek Battaniyesi Yapılışı :

Malzemeler : Bebe yünü, 5 no şiş, Bebe yünü iki kat olarak kullanılacak.

Kozalak Modelinin Yapılışı : 140 ilmek ile başlanır. 10 sıra haraşo işlenir.

4 sıra : 3 ters 1 düz , 3 ters, 1 düz, 3 ters, 1 düz … sıra sonuna kadar son 10 ilmek haraşo yapılır.

15.sıra : 10 ilmek haraşo, 3 ters, 1 ilmek içinden 5 ilmek çıkarıyoruz (yani arttırıyoruz) ( düz olan ilmeğin içinden çıkarıyoruz o 5 ilmeği ), 3 ters , 1 düz , 3 ters, 1 ilmek içinden 5 ilmek çıkarıyoruz…… son 10 ilmek haraşo örüyoruz.

16.+17.+18.sıra : Topladığımız yani arttırdığımız 5 ilmeği ters örüyoruz 3 sıra boyunca, diğerleri düzse düz,ters ise ters devam ediyor. 3 sıra örüyoruz kozalaklarımız oluşuyor. ilk ve son 10 ilmek haraşo olacak unutmayalım her sırada ( onlar battaniyenin kenarı olacaklar. )

19.sıra: 10 ilmek haraşo, 3 ters, 5 ilmek bir alıp kesiyoruz (arttırdığımız ilmekleri kesiyoruz), 3 ters, 1 ilmek içinden 5 ilmek çıkarıyoruz(1 ilmek düz işlemiştik onların içinden 5 ilmek çıkarıyoruz, çıkardıklarımızı da kesiyoruz. bu sıra böyle devam ), 3 ters , 5 ilmek kesiyoruz ( çıkardıklarımız) , .. sıra sonuna kadar devam son 10 ilmek haraşo.

istenilen uzunlukta yapıldıktan sonra 10 sıra haraşo ile battaniyemizi bitiriyoruz. 

Kendi dilimce kozalak modeli battaniye anlatmaya çalıştım . Videosu da aşağıda ikisinden de faydalanıp sevdiklerinizi mutlu etmeniz dileğiyle hepinize kolay gelsin … 

Bir cevap yazın