Düdüklü Tencere Nasıl Kullanılır

Şimdi sizlere düdüklü tencere nasıl güvenli kullanılır anlatımını sunacağız. Hem görsel olarak hem de yazılı olarak sizlere düdüklü tencere kullanımını öğreteceğiz. Eskiden ben de çok korkardım ama alışınca çok sevdim ve rahatladım. Hatta ne zaman düdük kapanacak ne zaman açık kalacak bir türlü aklımda tutamıyordum.

İşin mantığını anlamanız yeterli aslında . Hava düğmesi açıp kapattığınız düğme, hava ilk kaynama olana kadar tencere gibi hava alarak pişmesi gerekiyor. Kaynamaya başladığında hava düğmesinden hava çıkmaya başlıyor ve bu ses yapıyor. İşte o ses gelince o hava düğmesini kapatıyoruz içerideki bu buhar ile pişmesi için altını kısıyoruz. Eğer küçük ocakta pişiriyorsanız orta ateşe alın pişmesi durmasın. Bu şekilde yemekler yarım saat içinde pişer. Daha sonra düdüklü tencerede hangi yemek ne kadar sürede pişer kaç saatte pişer onun da bilgisini sizlere vereceğiz.

Ben kuru fasulyeyi akşamdan ıslamadan sadece kaynatıp beyaz köpüğü çıkana kadar kaynatıyorum o beyaz köpüğü alıp atıyorum sonra süzüyorum suyunu , ve düdüklü tencereye soğanı eti kavurduktan sonra koyuyorum. Onu da anlatacağım zamanı gelince sanırım on gün sonra yaparım tekrar .. Çok güzel bir kuru fasulye tarifi sizlerle olacak.

Şimdi videoyu paylaşayım anlatımları ve görseli ile birlikte düdüklü tencere nasıl kullanılır ;

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir