Düğmeli Bebek Süveteri Yapılışı Anlatımlı

Düğmeli Bebek Süveteri Yapılışı Anlatımlı

Bebekler için en kullanılır eşya süveterdir sanırım . Yeleği azıcık akılları erince çıkarıveriyorlar. süveter giydirdiğimizde ise el mahkum 5 yaşa kadar çıkarabilme ihtimali az ..

Yapacak olanlara kolay gelsin modelin şablonu da yazımızda vardır takıldığınız yerde oradan da yardım alabilirsiniz. 

bebek-süveter1 süveter-şablonu

Malzemeler :  Süveterin yapılışında 150 gr Anchor marka bebe el örgü ipliği ve 3.5 numara örgü şişleri kullanacağız.

Yapılışı : Süveterimizi örmeye arkadan başlıyoruz. Örgü şişlerinize 82 ilmek atıp, lastiği için 5 sıra haraşo örüyoruz. Örgümüzün başından ve sonundan 8 ilmeği haraşo örüyoruz. Ortadaki ilmeklerimizi ise 50 sıra boyunca düz örgü yani; bir sıra düzden bir sıra tersten örüyoruz.

50 sıranın sonunda koltuk altını oluşturmaya başlıyoruz. Bunun için baştan ve sondan 20 ilmeğimizi haraşo, ortadakileri yine düz örgü ile 10 sıra devam ettiriyoruz. Kol oyuntusu için örgümüzün başından ve sonundan 12’şer ilmeğimizi bir kerede keserek örmeye devam ediyoruz. Bu işlemden sonra örgümüzün başındaki ve sonundaki 8 haraşo ilmeğimizi devam ettirerek, 32 sıra daha örüyoruz. Sıranın başından itibaren sırasıyla, 8 ilmeğimizi haraşo, 6 ilmeğimizi düz, 30 imeğimizi haraşo, 6 ilmeğimizi düz ve 8 ilmeğimizi yine haraşo olarak örüp arka yakayı oluşturuyoruz. Bu sıralamarı 8 sıra devam ettiriyoruz.

Bu sıralamadan sonraki aşama omuzların oluşturulması. 8 ilmek haraşodan sonra, 6 ilmek düz ve yine 8 ilmek haraşo örüp, ortadaki ilmekleri, geriye diğer omuz için 22 ilmek kalacak şekilde kesiyoruz. 9 sıra daha devam ettiğimizde örgümüzün omuzları ortaya çıkmış olacak.

Böylece süveterin ön kısmına geçmiş oluyoruz.

V yaka formu için; her iki omuzu beraber örerken ortadaki haraşo ilmeklerini her sırada olmak üzere teker teker düz örgüye dönüştürdüğümüzde, süveterimizin V yakası oluşacak. (Bu şekilde 5 sıra örüyoruz.)

yakayı tamamladıktan hemen sonra her iki taraftan 12 ilmek koltuk altı formu için arttırma yapıyoruz. Yine örgümüzün başındaki ve sonundaki ilmekleri haraşo ortadaki ilmeklerimizi ise düz örerek 50 sıra tamamlıyoruz. Ön haraşolara eşit aralıklarla 3’er tane ilik açıyoruz ki; arka ile düğme dikerek birleştirebilelim.

Bütün ilmeklerimizi 10 sıra daha örüp, tamamını tek seferde kesip örgümüzü bitiriyoruz.

2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir