Erkek Beresi Nasıl Örülür?

Erkek Beresi Nasıl Örülür?

Erkek çocuklarına bere beğendirmek zordur. bunu kesinlikle beğenecekler. Ölçüsü duruşu tam yerinde erkek bere modeli. Erkek bere örülüşünü anlatacağımız bu yazımızı okuduktan sonra siz de yapabileceksiniz. Erkek bere örülüşünü resimli anlatımlı olarak sizlere sunuyoruz. Basit örgü dili kullanıyoruz ve yeni başlayanlar için çok ayrıntılı açıklıyoruz. Herkes örsün diye.

malzemeler: orta kalınlıkta yün, 5 numara şiş, makas, yün iğnesi

erkek bere örülüşü : 80 ilmek başlıyoruz. sonra 2 sıra yeşil, 2 sıra gri, 2 sıra yeşil, 2 sıra gri, 2 sıra yeşil olmak üzere; 12 sıra 2 ters 2 düz lastik örüyoruz.

Burguları yerleştirmek için ;

14 tane düz, 2 ters, 8 düz (burgu için), 2 ters, 28 tane düz (alına gelen kısım) , 2 ters , 8 düz , 2 ters, 14 düz

lastik örgüyü bitirdikten sonra bunu bu şekilde örüyoruz, burguları da hep 8 sıra da bir yapıyoruz.

yukarıya doğru 32 sıra olduktan sonra 2 sıra gri örüyoruz.

sonra da 3 sıra yeşil ördükten sonra çok güzel bir eksiltme örneği ile bitireceğiz erkek bere örülüşünü.

önce 6 ilmek örüp 2 ilmeği bir alıp örüyoruz ( 1 kesmiş olduk), 6 ilmek daha ör 2 ilmeği bir al ör, sıra sonuna kadar aynen devam. tersten örerken sadece ters örgü örüyoruz eksiltme yapmıyoruz. Bütün eksiltmeleri örgünün düz yönünde yapıyoruz.

daha sonra 4 tane örüyoruz ikisini bir alıyoruz sıra sonuna kadar tekrar ediyoruz(. 4 ör, 1 kes, 4 ör, 1 kes…) , sonraki sıra 3 tane örüyoruz 2 ilmeği birlikte alıp kesiyoruz, sıra sonuna kadar tekrar ederek örüyoruz. (3 ör,1 kes. 3 ör , 1 kes…)

sonraki sırada;  2 örüyoruz 1 eksiltiyoruz. sıra sonuna kadar . ( ters yönde eksiltme yok sadece ters örüp diğer düz sıraya geçiyoruz.)

sonra çift çift alıp şişin üzerinde kalan ilmekleri toplayıp birleştirip örüyoruz.

Burgu için ;

2 ilmek ters örüyoruz (ortaya çıkması için burgunun ). 8 ilmek düz örmüştük burgu için onun 4 ilmeğini şişten çıkarıyoruz. solda kalan 4 ilmeği sağ şişe örmeden alıyoruz. sonra çıkardığımız ilmekleri sol şişe alıyoruz ve sağa koyduğumuz 4 ilmeği de örmeden sola alıyoruz.

yani yaptığımız işlem 8 ilmek olan düz örgü ilmeklerinin 4-4 yerlerini değiştirmek. soldaki 4 sağa gelecek yer değişecek.

8 ilmeğide yer değiştirip sol şişe topladıktan sonra bunları düz örüyoruz sonra 2 ters ilmekleri de örüyoruz , sonrali düz ilmekleri de örüyoruz. burguyu yapmış olduk.

bu işlemi 8 sırada bir yapacağız.

genellikle burgu kaç ilmekle yapılıyorsa 10 ise 10 sırada bir yapılır 6 ise 6 sırada bir yapılır burgu mantığı budur.

Herkese kolay gelsin. Ponpon yapıp koymak zorunda değilsiniz.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir