Erkek Beresi Örülüşü Anlatımlı

Erkek Beresi Örülüşü Anlatımlı

Erkek beresi yapmak isteyenlşer için model aramak hayli zordur en ufak süse kaçan modeli beğenmezler 🙂 Onlara abartmadan daha çok sade dokunuşlu modeller yapmak gerek. Bu şekilde severek kullanırlar.

İşte size bu anlamda yardımcı olacak erkek bere modeli. Bu güzel ve sade erkek bere modelinin yapılış açıklamalarına geçelim. Bir adet de şablon göreceksiniz. İşinizi kolaylaştıracaktır umuyorum.

Malzemeler

  • Örgü ipliği
  • Şiş

Modele 10 ve katları olacak şekilde ilmek atıyoruz. Ve attığımız ilmeğe artı olarak kenar ilmeklerini ekliyoruz. Yetişkin bir erkek için 92 ilmek atarak başladık. 2-3 sıra 1 düz , 1 ters olarak lastik örelim.

Erkek beresi yapmak isteyenlere şık ve kolay erkek beresi örgü modeli ve yapılışı ve tabi önce şeması:

Şemada  – ler ters örgüyü içi dolu kareler düz örgüyü temsil ediyor.

1.- 3.-5.- 7.-9.- 11 turlar  : 2 kenar ilmeğini ters olarak örüyoruz. Sıra sonuna kadar 4 düz, 6 ters olarak örüyoruz.

2.- 4.-6.- 8.- 10. turlar : Arka sıra göründüğü gibi örülüyor. Yani önde düz ördüğümüz ters, ters ördüğümüz ise düz.

13.turda sac örgüsü yapar gibi ilmek değişimi yapıyoruz. 2 kenar ilmeğini ters olarak örüyoruz. 4 düz ilmek ile 4 ters ilmeği ( 8 ilmeğin yer değişimini yapıyoruz.) Arkadaki 4 ilmeği arka taraftan sağ şişe alıyoruz. Baştaki 4 ilmeği ön taraftan sol şişe alıyoruz. Sağ şişe aldıklarımızı tekrar sol şişe takıyoruz. Baştaki 4 ilmeği düz, arkadaki 4 ilmeği ters olarak örüyoruz. Değişim yapmadığımız 2 ilmeği de ters olarak örüp aynı işlemi sıra sonuna kadar tekrar ediyoruz.

Arka sırayı ördükten sonra tekrar 1. tura dönüp örmeye devam ediyoruz. Şeritlerden 1 kez daha yapıyoruz. 3. şeride geçtiğimiz zaman son 6 turda aradaki ters kısımlardan 2 ilmeği birlikte örerek ilmek sayısını 29 a düşürüyoruz . Ve tüm kalan ilmekleri iğne ile toplayıp büzdürüyoruz.

Kolay ve şık bir model daha. Birçok örgü modelinde kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir