Evde Birezilya Fönü Nasıl Yapılır ?

Evde Birezilya fönü yapımı analtımını sizlere sunacağız. Saçlarınızı düz görmek istiyorsanız hem de bu görünümün doğal bir görünüm olmasını istiyorsanız evde bu uygulamayı yapabilirsiniz. Saçlarınıza kalıcı fön yaptırmak istiyorsanız evde kendiniz de bunu yapabilirsiniz. Malzemelerinizin kaliteli olduğuna özen gösterin başka da bir sıkıntı olmaz. Saçlarınız narin yapılı ise herşeyden etkilenip yıpranıp dökülüyorsa işlemi yapmadan önce dikkatli olmalısınız. Bilen birinden yardım alın ya da hep kontrollü olarak ilerleyin.

Saçları sağlıklı ve kalın telli yoğun olanlar için yine de daha az sıkıntı olur gibi görünüyor. Ben de yaptırmak isteyenlerdenim ancak boyadan zaten yıpranan azalan saçımın bir de keratin ile yıpranıp dökülmesini göze alamıyorum. Buna tam anlamıyla karar verdiğim an çok mutlu olacağım. Bir de kalıcı fön ne kadar sürüyor bunu da bilmem gerekiyor. Saçınız dalgalı ise 5-6 ay , çok kıvırcık ise 3-4 ay kalır deniyor. Sizlere iki anlatım sunacağım aklınıza yatanı yapın ;

İşlem ne kadar sürüyor?
Kuaförlerde yaklaşık 2-3  saat süren bir işlemdir. Eğer saçlarınız dalgalı ise 5-6 ay kalıcılık sağlayabilir. Ancak çok kıvırcık ise bu süre biraz kısalar 3-4 ay olabilir.

Brezilya fönü saça zarar verir mi?
Öncelikle saçlar için çok yararlı olan keratin takviyesi yapıldığı için faydalıdır. Saçınıza güç ve parlaklık verir. Sonrasında düzeleştirme (presleme) işlemi sırasında çok zarar görmese de sağlıklı saçlara sahip olmayanlar için önerilmez.

Ancak sürekli olarak fön çektirip düzeleştirici kullanıyorsanız buna karşılık Brezilya fönü daha sağlıklıdır.

Evde Brezilya fönü yapmam mümkün mü?
Eğer kuaföre gidip para harcamak istemiyorsanız Brezilya fönünü evde yapmak mümkündür. Ancak daha profesyonel bir bir işlem için işi uzmanına bırakmanızı tavsiye ederiz.

Malzemeler
*Kozmetik ürünler satan mağazalardan, işlem için keratin elde edin.
*Aynı zamanda daha uzun süreli bir etki için keratinli şampuan kullanabilirsiniz.
*İnce tarak
*Düzleştirici

Yapılışı:
*Öncelikle saçlarınızı keratinli şampuan ile yıkayın.
*Saçlarınızı 5-10 dakika havluda beklettikten sonra sıcak fön kullanmadan hafif kurutun.
*Saçlarınızı 4’e bölün.
*Saçınızın cinsine ve uzunluğuna göre 80 ml’i geçmeyecek şekilde keratini saç derinize, ense ve yüzünüze değmeyecek şekilde uygulayın.
*Uyguladığınız bölümü keratin tarağı ile tarayarak yedirin.
* Uygulama bittikten sonra tüm saçınızı bone yardımı ile bir araya toplayın ve bu şekilde 20 dakika bekleyin.
*Yine çok sıcak olmamak şartıyla saçlarınızı tamamen kurutun.
*Saçlarınızın kalın telli ise düzleştiricinin derecesini 230, eğer ince telli ise 205 dereceye alın ve  az tutamlar alarak düzeleştirin.
*Her tutamın üzerinden 8 ya da 9 kez geçmelisiniz.
*Ertesi gün tekrar saçlarınızın düzleştirin.
*3. Gün saçlarınızı tekrar düzeleştirdikten sonra yıkayabilirsiniz.
*Daha sonra yine keratin içeren bakım yağları kullanabilirsiniz.

Şimd iikinci anlatıma geçelim :

MALZEMELER

1 çift eldiven
1 adet cam kase
Boya fırçası
Vantilatör
Saç bonesi
Fön makinesi
230 dereceye kadar ulaşabilen ısıda düzleştirici
Sülfat içermeyen şampuan
80 ml keratin

YAPILIŞI

Brezilya fönünü evde kolayca uygulamak için saçlarınızı sülfatsız şampuanla güzelcve yıkayın. Daha sonra iyice kurutun. Eğer saçlarınız aşırı dalgalıysa kuruttuktan sonra düzleştirici ile geçin.

Ardından saçlarınızın sıklığına göre küçük küçük eşit parçalara ayırın. Eldivenleri takarak saçlarınıza eşit miktarda keratini sürün. Bu adımda mutlaka vantilatör ve pencere açık olmalıdır. Keratini sürdükten sonra saçlarınızı ince bir tarakla tarayın. Taradıktan sonra saçlarınızı tepeden toplayın ve bone takın.

20 ila 40 dakika beklettikten sonra boneyi çıkartın. Saç kurutma makinesi ve seyrek tarak yardımıyla saçlarınızın üzerinden geçin.

Ardından kuruyan saçlarınızı 230 derecede saç düzleştiricisi ile üzerinden geçin.

Düzleştirme işlemi bittikten sonra her saç tutamına 5 ile 10 defa presleme işlemi uygulayın.

İşte bu kadar! 

NOT: Bu uygulamayı yaparken mutlaka maske kullanılmalıdır.

Brezilya fönünün süresi uzaması için her iki 2 kez düzleştirici ile geçilmeli, işlemden 4 gün sonra da sülfatsız şampuan ile yıkamalısınız.

 

Bir cevap yazın