Evde Domates Salçası Nasıl Yapılır? Tarifi

Merhaba, domates salçası nasıl yapılır, nasıl saklanır ve püf noktaları nelerdir? Tüm bu sorularınızı ayrıntılı ve resimli anlatımlı domates salçası yapılışı tarifimizle cevaplıyor olacağız. Yazımızda sizler için ayrıntılı resimlerle anlatım sunacağız. İlla tek bir yol değil farklı şekillerde de yapabileceğniz yöntemleri de anlatıyor olacağız.

Ev yapımı domates salçası sanıldığının aksine çok kolaydır. Hep zor yöntemler gördüm bugüne kadar ve en sonunda mantığını olması gerekeni düşünerek kendi tarifimi uyguluyorum senelerdir. Dikkat ettiğim noktaları da tek tek yazacağım. Üşenmeyin kalkın siz de yapabilirsiniz.

Malzemeler : Evde Domates salçası yapımında gerekli olan malzemeler Salçalık domates istediğiniz kadar miktarı biz genelde en aşağı 20 kg civarı salçalık domates alıp yaparız kendimizi yormadan yapmak için.. Kaya tuzu olmazsa olmazımız. Hepsi bu kadar.

Evde domates salçası nasıl yapılır tarifine geçelim : Domatesleri büyüklüklerine göre ister dörde ister ikiye bölerek büyük bir leğen ya da büyük tencerelere koyabilirsiniz. 1 gün bekleyecek. Domatesleri keserken aynı zamanda aralarına kaya tuzu da serpiyoruz. Böylece domatesin o ekşi suyunu ertesi güne kadar terk etmesini sağlıyoruz. Kaplarınız derin olsun suyu çıkacak çok üstüne çıkmıyor ama bayağı sulanıyor. İki sıra domates doğrayıp kaba koyduğunuzu düşünün tatlı kaşığı ile kaya tuzunu üzerlerine serpin çok aşırı olmasın ama domateslerin iç kısımlarına değdiğinden emin olun. Kabın içindeki görüntüyü aşağıda bulacaksınız. Domateslerin kabuklarını soymuyoruz. Güzelce yıkıyoruz üzerinde hiç toz toprak kalmasın.

Gördüğünüz gibi kabın içinde kabuğu soyulmamış , doğranmış ve kaya tuzu atılmış , 1 gün beklemiş suyu çıkmış domatesler bulunmaktadır. Domateslerin ağzı kapalı beklesin. Koyduğunuz kabın kapağı yoksa bir poşet örtebilirsiniz. Serin bir yerde bekleme şansı varsa daha iyi olur. Hava sıcak ise sabah erken saatte yapmaya bakın öğleden sonraya bırakmayın domatesler koku yapabilir, çürümeye durur.

Evet ertesi gün oldu domateslerin çıkan suyunu hiç almadan sadece domatesleri alarak demir süzgecin içine koyun ve bir su bardağının arkasını bu domateslere bastırarak özünün çıkmasını sağlayın. Bu özü tencereye aktarın ve kaynatın , tuzuna bakıp biraz daha kaya tuzu atabilirsiniz. Biraz tuzlu olmalı dayanabilmesi için.

Eğer evde kıyma makinanız var ise ya da katı meyve sıkacağınız var ise işiniz çok kolaylaşacak. Mutfak robotunun doğrayıcı kısmını da kullanabilirsiniz. Domatesleri direk alıp süzgeçten geçirmek biraz zor olabiliyor. İmkansız ve yapılamaz değil zaten sabaha kadar yumuşamış oluyor ancak diğer saydığım makinalarınız evde mevcut ise işiniz çok kolaylaşacak.

Kıyma makinası kullandım ben , bu doğranmış domatesleri suyunu almadan sadece domatesleri kıyma makinasından geçirdim.

Kıyma makinasından geçen domatesi demir süzgeçe alıp bardak yardımı ile çekirdeği ve kabuğundan ayırıp sadece öz haline getiriyoruz. Bunu da aşağıda göreceğiniz resimlerde nasıl olduğunu göreceksiniz.

Bardak ile bastıra bastıra süzdürüyoruz posasına atıyoruz. alta çıkan özü direk tencereye döküp kaynatmaya başlıyoruz.

Tencerede bu şekilde biraz sulu bir domates özü bulunacak. Bu tencerenin tamamını doldurduğumda kaynamaya bırakıyorum ve neredeyse yarısına kadar iniyor. İçindeki domates suyu buharlaşıyor ve özü katı bir hal alıyor. Domates özü bulunan su katılaşıyor. Kaynarken göz göz olacak ve etrafa sıçramaya başlayacak. Zaten son resimde göreceksiniz domates suyu damlalarını duvarda ocakta her yerde 🙂 Ellerinize mutfak eldiveni giyip karıştırmak zorunda kalıyorsunuz bir süre sonra sıçrıyor ve yakıyor. İyice altını kısın 2-3 saat pişecek bu şekilde . En son bu görüntüde olacak.

Kavanozlarınız temiz olmalı , kuru olmalı , daha önce kaynamış suya batırmış ve kendi halinde ters çevirerek kurutmuş olmalısınız. Kapaklar da yeni kapak olursa ve onları da kaynamış suya batırıp çıkarıp temizlerseniz. Vakumlama işlemi gerçekleşiyor ve ters çevireceksiniz bir ertesi gün kavanozu düz haline getirdiğinizde kapağını kontrol etmelisiniz. Havalı kapak olmamalı ortası içine doğru çekilmiş gibi görünmeli içe dışa hareketli olmamalı bombeli ise hava alıyor demektir hava sıkışmamıştır. Düz olmalı.

Bir kaç gün sonra kavanozlarınızın kenarlarına bakın taşma sızma var ise onları mutlaka atın.

Eski kapak kullanmayın hava alıp bozulabiliyor bir de kapağın içinde çizik varsa kullanmayın temas ediyor kavanozdaki yiyecek ile ve zehirliyor. Kesinlikle tehlikeli. Yeni kapak alın kullanın.

Kavanozu açtığınızda köpürme olursa , ya da yemeğe koymadan önce bir çay kaşığı ile kavanozu açtığınızda dilinizin üzerine bir miktar alın diken batıyor gibi oluyorsa dilinize o salça bozulmuştur. Yemeklerinizde kullanmayın . Kesinlikle çok önemli zehirliyor biliyorsunuzdur. Çocukken yediniz mi bilmiyorum patlayan şekerler vardı onun gibi ağzınızda diken diken bir his bırakıyor. batıyor gibi. Dilinizde böyle bir his olursa hemen atın o salçayı zehirler yemeyin.

Bu söylediklerim çok önemli . Sağlığınızdan daha önemli bir şey yok. Kavanozlar temiz kapaklar yeni olursa ve sıcak sıcak doldurup ters çevirirseniz soğuyunca ya da ertesi gün düz haline getirip serin bir ortamda kilerde ya da kalorifer çalışmayan bir odada muhafaza ediniz.

Solda sıcakken tabağa koydum kenarları biraz sulu görünüyor, yine sıcakken kavanoza koyduğum görüntü sağda o da biraz sulu görünüyor. Zaten hazır salçalarda nişasta gibi maddeler var katılaştıran.. Güneşte kuruyan salça bile o kadar katı olmuyor.

Biraz soğuduktan sonra katılaşma oluyor bizim salça da da ama ekmeğe sürüp yiyebilirsiniz o kadar güzel ve lezzetli oluyor. Yemeklere renk ve tadını veriyor. Pişirirken tuzuna bakmayı tuzlu olması için kaya tuzu eklemeyi unutmayın.

Afiyet olsun.

Bir cevap yazın