Evde Örgü Maske Yapımı Derya Baykal Örgüleri

Evde maske yapımı konusunda çok fazla görsel ve videolu anlatım var. Örgü maske yapımı ile ilgili de ayrıntılı bilgi bulmak ve yapılmış bir örneğin sayılarına ulaşmak bu yazımızda mümkün. Derya Baykal örgü modellerini zaten çok seviyoruz. Açıklayıcı ayrıntılı oluyor ve Derya Baykal örgüleri en ince detayına kadar yapımı hakkında bilgilendiren mantığına yatana kadar soran araştıran bir insan.

Kendi tasarımı ya da başka bir örgü severin örgü modeli tasarımı ile ilgili bilgi verirken asla sır saklayıcı değil. Bazı örgü modellerini okusam da çözemiyordum acemiyken özellikle yeni başlayanlar çok iyi anlar beni. Birşeyler anlatıyor ama bilene anlatıyor. Sanki yanında örüyor görüyoruz. Anlatımlı örgü modellerini yapmak da zor.

Derya Baykal örgü modelleri ile yeni örgü modelleri örmeye başlamıştır bir çok insan. Onun ayrıntılı anlatımı ve görsel olarak yapım aşamalarında bizi doyuran bilgileri ile insanın kendine güveni geliyor. Ben de yaparım diyorsunuz. Başlayınca da oluyor..

Herkes kendi yorumunu katıyor , kendi zevkine göre ipinin renklerini seçiyor ve süslemesini de kendi zevkine göre yapıyor. Aynı örgü modelini kimi zaman çok şık bir gecede kullanabilirsiniz , kimi zaman da günlük dışarıdaki işlerinizi hallederken kullanabilirsiniz. İp seçimi ve süsleme bu konuda çok önemli.

Gelelim örgü modellerinden maske yapımına . Evde kendi maskesini yapmak isteyenlere, örgü maske nasıl yapılır , anlatımlı olarak sunuyoruz.

Maske örgü için; 65 zincir çekiniz. Maskenin yanları 10’ar tane sık iğne olacak şekilde örünüz. Altta kalan ilk sırayı sık iğne geçmelisiniz. 2. sıra 10 tane zincir sık iğne, 45 zincir 2’li tırabzan ve yine son sırayı 10 zincir yapınız. Kenara geçtiğinizde 10’ar sık iğne örünüz. Bu şekilde 15 sıra örgüyü bitiriniz. Kulağa geçirilen kısma 40 zincir olacak. İçerisine gazlı bez koymak için yerde olan maskeleri istediğiniz renk örebilirsiniz.

Çene zinciri için çene üzerine tutarak da kaç cm için kaç adet zincir olacağını hesaplayabilirsiniz. Bebek veya çocuklar için 44 veya 45 zincir çekebilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın