Fasulye Kızartması Tarifi Karadeniz

Merhaba, sizlere çok güzel bir kızartma tarifi vereceğiz. Karadeniz yöresine ait bu tarifi sizlerle paylaşırken mutlaka yapmanızı tavsiye ederim. Lezzeti konusunda emin olamazsanız az miktarda yaparsınız. Ama çocuklar çok sevdi ve biz de seviyoruz çok farklı bir lezzet oluyor hiç taze fasulye kızartması gibi değil.

smart

Kızartma olması dışında sağlıklı da sayılabilir aslında. Dışında bulunan mısır unu sayesinde az yağ çeken kızartma tarifi olarak da güzel bir tarif. Diğer sebze kızartmaları gibi ağır olmuyor çünkü yağı içine çekmiyor.

Taze fasulye kızartması nasıl yapılır tarifini verelim şimdide. Fasulyeleri yazdan ayırmıştım buzluğa. Önce ayıklayıp taze fasulye yemeği yapacakmış gibi doğradım. Sonra buzluğa attım. Yapacağım zaman buzluktan çıkardım. Dışı biraz ıslak olduğu için daha iyi oldu çünkü önce fasulyeleri beyaz un içine atmalısınız ve etrafını un kaplamalı, sonra yumurtayı çırpıp bir kaba koyun ve beyaz undan çıkardığınız fasulyeleri yumurtanın içine atın , yumurtanın içine tuz , pul biber, karabiber , kimyon gibi damak zevkinize uygun baharatları koyabilirsiniz. Yumurtalı karışıma batırın fasulyeleri.

Sonrasında yumurtadan çıkardığınız fasulyeleri mısır ununa batırın. Etrafını iyice kaplasın. Kızgın yağın içine atın. Dışı pembeleşinceye kadar kızartın. Aşağıda sıralı olarak resimlerini de göreceksiniz. Çok güzel resimli tarif gibi tek tek resimlerini de çektim. Sizler de açıklamaları okuyup resimleri incelediğinizde kolayca fasulye kızartmasını yapabileceksiniz. Afiyet olsun.

haşlanmış taze fasulye

mısır ununa batmış fasulye
smart
smart
kızarmış taze fasulye , taze fasulye kızartması

Bir cevap yazın