Fasulye Turşusu Kavurması Tarifi Anlatımlı

Merhaba, sizlere Karadeniz’in muhteşem lezzetlerinden birinin tarifini paylaşacağız. Turşu kavurmasının yanına çay olmazsa olmazıdır. Çok bereketli bir yemek olması da mutfak ekonomisi yapan hanımlarımızı sevindirecektir. Çok lezzetli farklı ve daha önce bu lezzet ile büyümese de deneyip sevmeyen kimseyi görmedim. Kavurmadan önce turşunun tarifini istediler.

Turşu kavurması için malzemeler , kuru soğan, salça, sıvı yağ , fasulye turşusu.

Fasulye turşusunu biraz suda yıkıyoruz. Fazla bekletmemize gerek yok tüm tuzunu kaybetmesini istemeyiz. Turşu içindeki sarımsak , sirke ve tuz tadı kaybolmasın diye biraz sudan geçirelim ki fazla tuzu gitsin sadece. Turşu içindeki sarımsakları da bir iki parça alıp doğraya bilirsiniz pişerken içine. Şimdi sizlere nasıl yapıldığını anlatayım sırasıyla.

Öncelikle sıvıyağı pişireceğiniz tencereye dökün , bol soğanlı güzel olur bu sebeple orta boy 3 adet soğan doğrayın ve yağda kavurun . Yağ çeşidi olarak mısırözü, ay çiçek ya da zeytinyağı ne kullanıyorsanız fark etmez. Soğanlar pişecek ve biraz da karamel renginde olsun tadı çıksın, güzel pişsin. Ardından domates salçası koyup kavuruyoruz. Biraz karabiber ve pul biber ekleyebilirsiniz. Turşuları da taze fasulye yemeğindeki gibi biraz daha küçük parçalar halinde olacak şekilde doğrayın. ve kavurduğunuz tencereye alın. Hep birlikte kavurmaya ve karıştırmaya devam edin. Pişerken çok kavrulduğunu hissederseniz biraz su ekleyebilirsiniz.

İki farklı resim koydum sizler için biraz su ekleyip de kavurabilirsiniz bu şekilde biraz sulu olacaktır. Su koyduktan sonra kaynatırsanız su buharlaşır yine kuru bir kıvam elde edersiniz. Bizler iki şekilde de tüketiyoruz.

Yapacak olanlara afiyet olsun. Sorularınız için yorum bırakabilirsiniz. Kısa sürede dönüş yapılacaktır. Yaptıklarınızın resimlerini paylaşmanız da mutlu eder.

Bir cevap yazın