Fermuarlı Kız Bebek Yeleği Yapılışı

Fermuarlı Kız Bebek Yeleği Yapılışı

Fermuarlı bebek hırkaları kullanışlı oluyor. Buradaki fermuarlı kız bebek hırkasını yaparken örgü üzerindeki topların nasıl yapıldığını anlatacağız.

5 numara şiş ve tek katlı ip kullanıyoruz.
Arka kısmımıza 68 ilmekle başlayıp 3 cm fantazi lastik örüyoruz. (1 ters, 1 düz ilmeği şişin arkasına batarak öreceğiz). 17 cm düz ördükten sonra kolu 2+1+1 olarak kesiyoruz hanımlar. Toplam boy 30 cm olunca da bitiriyoruz..
Ön kısmımız için 37 ilmekle başlayıp 3 cm fantazi lastik örüyoruz tekrardan ve 6 ilmek fantazi lastiği yaka boyunca götürüyoruz. 2 sıra düz ördükten sonra toplu modele başlayacağız.

Topları oluşturmak için 1 ilmeği düz örüp uzatalım ve 1 ip dolayalım. Aynı ilmeği tekrar düz örüp uzatalım ve 1 ip dolayalım. Bu işlemi toplam 4 defa tekrarladığınızda 1 ilmekten 8 ilmek yapmış oluyoruz ve resimdeki top oluşmuş oluyor.

Arka tarafı örerken, bu 8 ilmeği tek seferde alıp, ters örelim. Kolu 17. cm’de 2+1+1 olarak keselim. Yaka oyuntusu için 25. cm’de 8+2+2+2 ilmek keselim. Omuzda 14 ilmek kalıp, toplam boy 30 cm olunca bitirelim.
Kol kısmımıza 37 ilmekle başlayıp bedendeki fantazi lastiği uyguluyoruz. 19 cm düz örüp kolu 2+1+1 olarak keselim ve omuzda 6 ilmek kalana kadar kesmeye devam ediyoruz. Toplam kol boyu 28 cm olacak şekilde örelim.

Yaka kısmımız için ; yakadan 56 ilmek çıkarıp 2 cm fantazi lastik örüyoruz. Kolay gelsin hanımlar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir