Fiyonklu Örgü Bebek Battaniyesi Yapılışı

 

Merhaba, sizlerle daha önce de fiyonklu bebek yeleği yapılışını paylaşmıştık. Bu da örgü fiyonklu bebek yeleği nin takımı örgü battaniyesi olabilir. Şiş ile battaniye modelleri sitemizde oldukça fazla. Süslü battaniye modeli olarak bu örgü bebek battaniyesi modeli sizi biraz uğraştırabilir sadece süslerken .. Örmesi çok kolay örgü bebek battaniyesi dir.

Battaniyenizi herhangi bir bebe yünüyle örebilirsiniz.4 numara şiş kullanabilirsiniz.100 ilmekle battaniyeye başlıyoruz.5 ters 5 düz örgü olarak sıramızı tamamlıyoruz. Battaniyenin arka yüzüne geçtiğimiz zaman, terslerin üzerine ters, düzlerin üzerine düz örgü örüyoruz.2 sıra bu şekilde örmeye devam ediyoruz.2sıra ördükten sonra örgünün düz yüzeyindeki düz örgülere geliyoruz. Burası oldukça önemli.5 ilmek düz olan örgümüzü örmeden önünden ip geçirerek tek tek diğer şişe aktarıyoruz. Yani orada yatay şekilde örülmemiş ipler bırakıyoruz. Arka sırada ise ilmeklerimizi kendi yönüyle örüyoruz. Düzlerin üstüne düz, terlerin üstüne ters olacak şekilde örgümüze devam ediyoruz. Bu şekilde,6 sıra örgümüze devam ediyoruz. Battaniyenin ön yüzünün modeli yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı bile. Daha sonraki sıramızda ters modelimizin üzerine aynı yöntemle yani ip atlatmayla düz modeli uyguluyoruz. Düzlerin üzerineyse ters örgü örüyoruz. Kare battaniye modelimiz oluşmaya başladı. Battaniyenin eni boyuna ulaşana kadar bu modeli aynı şekilde örüyoruz.

Kurdeleleri 3 er cm uzunluğunda kesiyoruz. Sökülmemesi için 2 ucunu hafif yakabilirsiniz. Kurdeleleri ipin etrafına dolayıp dikiyoruz. Kurdelenin dönmemesi ve kötü görüntü oluşmaması içinse, battaniyeye iple tutturuyoruz.  Beyaz bir battaniye ördüyseniz kurdeleleri renk renk de yapabilirsiniz. Bebek battaniyesi yapılışı oldukça kolay olsa da bu kısmı biraz sizi uğraştırabilir. Kurdelenin ortasına boncuk  ya da inciler de dikebilirsiniz.

Bir cevap yazın