Gül Motifli Battaniye Yapılışı Anlatımı

Gül Motifli Battaniye Yapılışı Anlatımı

Gül motifli battaniye yapılışını herkes az çok tahmin ediyordur. Renk renk motiflerin örülüşü ve birleştirilmesinden oluşuyor. Bu küçük motifin resmini görünce yapabilirsiniz. Herkesin yapabileceğibasit bir motif ancak renkler bir araya gelince ortaya şahane gül motifli bir battaniye çıkıyor.

Gül motifli battaniyenin yapılışı için şema bize çok yardımcı olacaktır. Bu şema sayesinde kaç adet hangi renkten motif yapmamız gerektiği vebu motiflerin yerleştirilmesi hatasız olur.

Çok sabır isteyen bir iş olsa da sonuç mükemmel olduğu için kesinmlikle yapılası el işi örgülerden biri olarak görüyorum. Gül motifi herkese hitap eden bir motif.

renklerimiz bunlar. Başka desen yapacak olanlar kendi desenine göre renkler seçecekler. bunlar gül motifi için gerekli olan renklerimiz.

Gül motifli battaniyenin yapılışı anlatımı :

12 ZİNCİR ATIP DÖNÜP BAŞTAKİ ZİNCİRE TUTTURUYORUZ VE BİR DAİRE OLUŞTURUYORUZ.

1.sıra :  3 adet 2 li trabzan, 6 zincir , 3  adet 2 li trabzan , 6 zincir, 3 adet 2 li trabzan,6 zincir, 3 adet 2 li trabzan, 6 zincir. Motiflerin 1.sırasını anlattık tüm motiflerde 1. sıra aynı şekilde yapılıyor.

2.sıra : bu sırada 3 adet trabzanların üzerine 3 adet trabzan yapıyoruz. zincirin üstüne 3 trabzan, 2 zincir 3 trabzan yapıyoruz. Motiflerin 2.sırasını anlattık bütün motiflerin 2.sırası aynı şekilde yapılıyor.

her bir kutucuk bu şekilde oluşturuluyor.

birleştirmeleri sık iğne yaparak da yapabilirsiniz dikerek de yapabilirsiniz. burada sık iğne ile birleştirilmiştir.

bu mantıkla sadece gul motifi değil çok farklı örn. çizgi film karakterleri gibi motiflerin şemasını çıkarıp ( tıpkı etamindeki gibi) bu şemaya sadık kalarak motiflerin birleştirilmesi ile farklı motifli örgü battaniyeler yapılabilir.

 

7 yorum

Bir cevap yazın