Hanım Dilendi Bey Beğendi Motif Kırlent Yapılışı

Merhana hanımlar , bu yazımızda kanepenizi aydınlatmak için muhteşem bir kırlent yastık nasıl hazırlanır öğreneceksiniz. Canlı bahar renklerinden ilham aldım, ancak istediğiniz renkleri kullanabilirsiniz.

Bu model eskilerden beri kullanılan ve hiç eskimeyen bir model.. Anneanne motifi olarak ismini değiştirmek lazım.. Modelde kullanacağımız tığ işi terimler : sık iğne (sc), 2 li trabzan (dc),  tığ işi eksiltme (dc2tog), zincir(ch) ve sihirli halka.

 

Malzemeler :

  • Pamuk iplik (koton) veya yıkadığınızda tüylenme yapmayan herhangi bir ip.
  • Uygun boyutta tığ . 4 mm’lik bir tığ kullanıyorum.
  • Örgü iğnesi uçları dikmek için.
  • Makas
  • 50cm x 50cm yastık  (resimde değil).

Beyaz iplik kullanarak, sihirli halka yapalım ve bir düğüm ile sabitleyin.

İki zincir çekin, 2 adet 2 li trabzan yapın, 1 zincir çekin, 3 adet 2li trabzan yapın. Bu şekilde 4 adet 2li trabzan kümesine sahip oluncaya kadar devam edin.

Sihirli halkayı sıkıştırın ipliği çekerek ve ipi kesin. başka renk ipe geçeceğiz.

ipi yün iğnesine geçirin, ve sonunu dikerek sabitleyin daireyi oluşturun. Bunu yaparken iğneyi başlarken yaptığınız zincire değil trabzanın ilmeğinin içine sokarak ipliği oradan geçirip sonra tekrar geri dönüp son yağtığınız trabzanın ilmeğine batın. ve sıkıca çekin, düzgün bir halka oluşturun. resimleri takip edebilirsiniz.

Sıkıca çekin ve sonunda dikin ipi kesin. Çünkü sihirli halka ile başladık, şu an için diğer ipliği  bırakın. Bir sonraki turda ilk bıraktığımız ipimizi çekeceğiz; O ipliğin bitmesini istiyoruz, böylece bir sonraki turdan sonra da daireyi biraz daha dikebiliriz ipi içerden yürüteceğiz ve sonra keseceğiz temiz bırakacağız motifin her iki yanını.

 2. Adım

Turuncu renkli iplik ile tığımıza bir düğüm oluşturun. Her boşluğa aralarında 1 zincir olan 2 adet trabzan kümesi  yapacağız.

1trabzan kümesi :  3 adet 2 li trabzan dan oluşur. 1 trabzan kümesi yapıp 1 zincir çekin tekrar aynı deliğe 1 trabzan kümesi yapın. 1 zincir çekip diğer deliğe geçin. yine aynı işlemi yapın.

Dört köşenin hepsinde aynı şeyi yapın. Elinizdeki örgü şimdi bu şekilde kare olmalıdır.

Bu parçayı da 1. adımda yaptığımız gibi , iğnenizi kullanarak bitirin. Bunun için resimleri takip edin.

Hanım dilendi bey beğendi motifi şu anki hali böyle olmalıdır.

Sarı iplik ile tığınıza bir düğüm oluşturun. Herhangi bir tarafın ortasından başlayarak trabzan kümesi yapın. Her köşede 2 adet trabzan kümesi yapın aralarında 1 zincir olsun. Resimleri takip edin.

Yün iğneninle örgüyü bitirin daha önce yaptığınız gibi. Artık elinizdeki motif böyle görünüyor.

Beyaz iplikle şimdi hanım dilendi bey beğendi motifinin son turunu yapıyoruz.  Önceki adımlar gibi yapın; Önceki turdaki kümeler arasındaki boşluklara 1 er küme yapın. Köşelere 2 şer küme yapın aralarında 1 zincir olsun. Örgü iğnesi ile dikerek bitirin.

Tebrikler, hanım dilendi bey beğendi tığ işi kare motifi yaptınız! 50 cm x 50 cm’lik bir yastık kırlent kılıfı için yaklaşık 25 kareye ihtiyacınız olacak. Beğendiğiniz bir renk düzeninde 24 karelik daha yapın.

 

Kareleri birleştirmek için sağdan sola doğru yatay olarak çalışacağız. İki kareyi alın ve onları ‘sağa’ yerleştirin.

Tığınızı her iki karenin köşe ilmeğine, sadece arka ilmeklerden geçirin. backloop tan dikiliyor.

Beyaz iplikle, kareleri birlikte çevirerek ilmek kaydırma tekniği ile birleştirin. İpliği her iki ilmekten geçirin ve çekin. Her iki motifin de köşesine gelene kadar devam edin dikmeye, İki adet kare motif daha al ve onlarında kenarlarını birleştir köşeye gelince aralara 1 zincir çekerek her  bir motifin köşesini birbirine dikeceğiz.

Artık motiflere dikey olarak dikmeye başlıyoruz.. Önceki adımla aynı yöntemi kullanın. Bir köşe noktasına geldiğinizde, köşelerde kayarak bir ilki yapın ve sonraki iki karenin köşelerine geçin.

Elinizdeki parçayı da dikin ve bitirin.

Bütün parçamızın etrafında bir tur daha trabzan kümeleri yapacağız. Bu, hoş ve bitmiş bir görünüm verir. Kenar oyası da deniyor .Tığınıza bir ilmek atarak başlayın ve kare motiflerin arasınada bir trabzan kümesi yapın. Bir köşe noktasına geldiğinizde, sağdaki kare motifin köşesindeki boşluğa 1 adet 2 li trabzan yapın, sonra 1 adet sağdakine ve 1 kerede soldakine batıp yarım 2 li trabzanlar yapın iki trabzanı birlikte kapatın. sonra soldaki deliğe 1 2li trabzan yapın. 1 zincir çekip trabzan kümeleri kenar oyasına devam edin.

Aynı alanda başka bir 2li trabzan yapın; Şimdi her iki kareyi birbirine bağlayan üç dikişin olması gerekir.

Kırlent örtüsünün diğer tarafı için büyük bir hanım dilendi bey beğendi motifi yapıyoruz. Bunu yapmak için, basitçe bir hanım dilendi bey beğendi motifi karesi oluşturun sonra her sırada motifi büyütün. Köşelerde ikişer küme gerisi her boşluğa 1 küme. Bu şekilde küçük kare motiflerde anlattığımız gibi başlayın ve genişlemeye devam edin.

 

her iki yanından dikilecek.

İki tarafı birbirinin üstüne koyun, ters tarafları üst üste gelsin.

Şimdi, karelerde  yaptığınız gibi onları birbirine birleştirebilirsiniz ya da onları dikmek  için tek bir tığ işi dikiş kullanarak daha sağlam bir kenar seçebilirsiniz. Onlara katılmak için kancanızı her iki karenin köşelerine yerleştirin ve ilmek çekerek ilmek kaydırır gibi kenar dikişi yapın.

Bir köşeye vardığınızda, 1 trabzan yapın ve 1 zincir çekin. ve aynı deliğe  başka bir trabzan daha yapın.

Her iki karenin üç kenarını diktiğinizde yastığınızı içine koyun.

Kareleri tek tek kaydırarak dikmeye devam edin. İğne ile bitir.

Artık  hanım dilendi bey beğendi motifli kırlent yaptınız. Tebrik ederiz!

Bu eğitici yazımızda, hanım dilendi bey beğendi motifi yapılışını , küçük kare motifleri nasıl birleştireceğinizi ve ön ve arka yastık örtüsünü nasıl dikeceğinizi öğrendiniz.

Tek yapmanız gereken minderi koltuğa veya sallanan sandalyeye yerleştirmek ve övgülerin tadını çıkarmak.

1 Yorum

  1. Geri bildirim: Tığ işi Zikzak Örgü Modeli Yapımı | elisiorgudukkani.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir