İlkokul Evde Takvim Yapılışı

Merhaba ilkokula giden çocuklarınız var ise 1. sınıfın ikinci döneminden itibaren mevsimler , haftanın günleri,1 yılda kaç ay var , ay isimleri .. gibi konuları da öğrenmeye başlıyorlar. Evde kartondan takvim yapılışı anlatımını sunacağız sizlere. Hazırları 100 tl size anlatacağımızın masrafı karton ve isterseniz renkli kağıtlar.

Takvim ve aylar , günler.. İkinci sınıfta bir kademe daha genişliyor bu bilgiler 1 ay kac gün , 1 haftada kaç gün var ve yılların hesaplanması saatler, öüleden sonra ve önce saatler yazılışı ve okunuşu gibi konular da işin içine giriyor.

Takvim yapıp hepsini bir arada takip ederek ayrıca yaptığımız takvimden bakarak problem bile çözebilecekler. İlkokul2.sınıf matematik kitabındaki takvim yapma etkinliği için yola çıktık çok güzel süslü bir takvim yaptık. Kartona yapın deniyor biz kırtasiyeden mukavva aldık.

Mukavva üzerine karton yapıştırdık ve bölümlerini cetvel yardımı ile kestik. daha sonra isterseniz kendiniz kalem ile yazın isterseniz bilgisayardan çıktı alın. haftanın günlerini alt alta yazıyoruz, ay isimlerini alt alta yazıyoruz. Sonra 1 den  31 e kadar rakamları yazıyoruz. ataç yardımı ile renklı ataclardan da kullanabilirsiniz. Mevim , ay, gun ve haftanın gunu nu işaretliyoruz. Resimde gördüğünüz gibi. Çocuğunu hergün inceleyerek bu takvimi takip ederse kavramlar soyutluktan somuta doğru yönelecektir.

Takvim Örnekleri ni de sizlere sunacağız. Farklı boyama sayfalı takvimler de kullanabilirsiniz. Çocuklarınıza öncelikle ayları öğretmek isteyebilirsiniz. Bir yılı bu takvimden takip edip sonrasında daha ayrıntılı olan mevsimli takvime de geçebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın