Ispanaklı Mayasız El Açması Börek

Merhaba, sizlere kolayca hazırlayabileceğiniz , iç malzemesi ıspanak, ıspanak peynir, kıyma , patates ya da siz ne isterseniz o olabilecek ve hepsinin de yakışacağı çok güzel bir börek tarifi vereceğim. Bir çoğumuzun çocukluğundaki börek ve halen sofralarda bizim çocuklarımızın çocukluğundaki börek olarak devam edecek.

Soğanı yağda kavurup içine toz kırmızı biber , pul biber ve çökelek peyniri koyup karıştırıp altını kapatıp iç harcı hazırlardık ve bu börekten ya da bu börek gibi yuvarlak hamur açıp onu pişirip arasına iç harcını koyup sıkma böreği yapardık. Dürüm gibi sarıp yeniliyor adı sıkma idi.

Şimdi size resimlerini gördüğünüz böreğin yapılışından bahsedeyim. Tavada Ay şeklinde kapatmalı gözleme yapımı. Malzemeleri : 2,5 Su Bardağı (200ml)Bardak ölçüsü UN’u yoğurma kabına al 1 çay kaşığı tuz ve 1 su bardağı ılık suyla kulak memesi yumuşaklığı da hamur yap iyice yoğurt sitreçle kapat yarım saat dinlensin.

O ara da iç malzemeyi hazırladım ben ıspanak ayıklayıp yıkayıp ince kıyıp içerisine soğan da ince kıyıp tuzla ovup suyunu sıktım. Dinlenen hamurdan 8 Adet beze yap hafif unlu tepsiye diz ve üstünü Hamur beziyle kapat sırasıyla önce merdaneyle 25 cm kadar olunca oklavayla aç iç malzeme koy Ben ıspanaklı tulum peynirli yaptım( İç Malzeme isteğe bağlı) hepsini aç ve Kızgın tavada yağsız önlü arkalı kızart ve alınca eritilmiş Tereyağ sür…Servis yap Kalabalık iseniz malzemeyi çoğaltabilirsiniz. Yapıp yiyenlere de şifa olsun.

Bir cevap yazın