Kabak Çekirdeği Nasıl Kavrulur

Evde kabak çekirdeği nasıl kavrulur bundan bahsedeceğiz. Öncelikle bal kabağı çekirdekleri nasıl kavrulur ve ne zaman yenir bunları anlatalım. Hem tatlısını yapıp aynı zamanda çerez olarak çekirdeklerini tükettiğimiz bir yiyecektir balkabağı.

Tatlısını çok seviyoruz tabii ki yaptık. Onu da anlatacağız ama önce kabak çekirdeklerini nasıl kavurduk onu anlatalım. Öncelikle tek tek çekirdekleri ayıklayın , çok kayganlar biliyorum ancak olabildiğince bal kabaklarını temizleyin ve onları bir kaba alın içine su koyun ara ara elinizle ovalayın. Üzerindeki o kaygan yapının gitmesini sağlamaya çalışın.

Ellerime bile geçti o madde ne ise yıkarken ellerimi yıkadım tekrar ovalamaya devam ettim. Ovaladım ellerimi yıkadım bu şekilde bir iki dakika ovalayarak yıkayın suyu sürekli değişsin , dökülmeyecek bir süzgeç içine yerleştirip de yıkayabilirsiniz ovalarken. Sonrasında bir kaba alın ve o kapta su içinde 15 dk beklesin.

Tekrar ovalayarak yıkayın suyunu süzün. Ardından teflon tavaya alın ve kavurmaya başlayın. 5 dakika sonra tuz dökün arzu ettiğiniz kadar. Kavurmaya devam edin. Arada patlayabilir bu olağandır nasıl kesemediğimiz kestaneler patlıyorsa içinde hava sıkıştığı için bu da aynı şekilde ağzı açılırken patlıyor ama kestane gibi fırlamıyor etrafa dağılmıyor. Ağzı açılıyor sadece.

İşte bu ağzı açılmalar başladığında kavrulmuş demektir. Biraz daha kavurun bakın iyice içi de olmuşsa tamamdır. Afiyet şifa olsun. Kabak çekirdeği faydalarından da bahsedelim. Çinko vardır içinde ve çok faydalıdır.

Kabak çekirdeğinin faydaları

  • Zengin bir antioksidan kaynağıdır.
  • Bazı kanserlere karşı koruyabilir.
  • Prostat ve mesane sağlığını destekler.
  • Yüksek oranda magnezyum içerir.
  • Kalp hastalıklarından korur.
  • Tip 2 diyabete karşı koruyabilir ve kan şekeri seviyesini düşürebilir.

Bir cevap yazın