Kabarık Yaprak Motifi Yapılışı Anlatımı

Kabarık Yaprak Motifi Yapılışı Anlatımı

  Bu yazımıdada sizlere farklı battaniye modelleri yapılışlarından kabarık motifi battiniye yapılışı nı paylaşacağız, örgü bebek battaniyesi örnekleri ve örgü bebek battaniyesi yapılışları arasında hem güzel battaniye modeli hemde son moda bir bebek battaniyesi modeli yapılışı, örgü bebek battaniyesi örecek arkadaşlarımıza şimdiden kolay gelsin

      Büyük kabarık yapraklı battaniye yapılışı için malzemeler : 2,5 numara şiş isterseniz 3 de kullanabilirsiniz , bebe yünü

yaprakli-battaniye-18

kabarık yapraklı battaniye yapılışı : 3 adet ilmek at, ters örgü örün. diğer sırada baştan 1 ilmek arttırıyoruz. 1 düz ör, 1 arttır, 1 düz, 1 arttır, 1 düz örüyoruz.

yaprakli-battaniye-1

yaprakli-battaniye-2

3.sıra : 1 arttır başta, kalan hepsini ters ör

4. sıra : baştan sararak 1 ilmek arttır, düz ör arttırmış olduğumuz ilmeği de örüyoruz sonra 1 adet daha arttırıyoruz. ortadaki yaprağın sapını oluşturuyoruz.

yaprakli-battaniye-3

4. sırada şöyle ilerliyoruz ; başta 1 ilmek dola ( arttır), gerisini düz ör, alttaki arttırdığımız ilmeği de düz örüp 1 dola, 1 düz ör , 1 dolz ve gerisini düz ör son ilmeği ters ör. .

budur. bu şekilde yapın. resimdeki yaprağın ortasındaki delikleri yapmış oluyoruz böylece.

yaprakli-battaniye-4

neden kenarlarda arttırıyoruz derseniz : resimde görülen kenar dikişlerini yapabilmek için ve arttırma görüntüsü veriyoruz oraya.

her başlangıçta kenardan arttırıyoruz.

5. sıra : 1 arttır 1 düz ör. yaprak modelini de ters örüyoruz. yapraga ait ilmekler ön tarafta düz olacak şekilde örüyoruz. yaprağın dışındaki ilmekler ters görünecek motifte. ona göre örecek.

6. sıra : 1 dola , 1 ters, yaprağı düz ör arttırmalarını yap. yaprağı düz örerken her sırada arttırıyoruz. terslerinde ters örüyoruz arttırmaları.

ortadaki arttırmalar 7 adet olacak. aşağıdan yukarı doğru 7 adet delik saydığınızda tamamdır.

3 adet delik yaptıktan sonra örgünün ön tarafına geldik ve;

  • baştan 1 arttır, 2 ters (kenar) , 5 düz (yaprak) , 1 arttır, 1 düz, 1 arttır, 5 düz (yaprak), 3 ters (kenar).
  • 1 arttır, 3 düz, 12 ters, 3 düz
  • 1 arttır, 5 ters, gerisi düz yaprak ortada arttırmaları yap , sonra düzleri ör, 4 ters

yaprakli-battaniye-6

arttırmalar yaprak bitene kadar devam edecek. yaprağı yapana kadar aynı yerde bitiyorlar.

  • yine arttırma yaparak düz örgüyü yapıyoruz. yaprağın ortasında 7 tane delik olana kadar işlemleri yap .

7. arttırmayı yaptıktan sonra yaprağın kesimine geçeceğiz.

yaprakli-battaniye-7

yaprağın kenarını ördükten sonra ters ilmekleri, düz ilmeklere geçiyoruz ve baştan kesme işlemini yapıyoruz 1 kez 2 tane bir örüyoruz. resimdeki gibi.

yaprakli-battaniye-8

artık ortada arttırma yapmıyoruz. kesmeye geçtiğimiz için.ortaları düz örerek devam ediyoruz yaprağı örmeye sonda iki ilmek kalınca yaprağın son kısmını içten değil dıştan şişi sokarak kesme işlemini yapıyoruz sonraki ilmekler ters örüyoruz sırayı bitiriyoruz.

yaprakli-battaniye-10

 

bu arada kenarlarda arttırmalar devam yaprağın kesimi bitene kadar kenarlarda arttırma var ilk ilmek başlarken sıraya artıyor her sıra başında.

yaprakli-battaniye-11

yaprak kesimlerimizin bitmiş hali bu şekilde .

yaprakli-battaniye-13

kesimleri yaptık ortada 4 ilmek kaldı yaprakta buradan devam edelim anlatmaya şimdi ters ilmekler ters örülür, yaprağın kalan4 ilmeğinden, ilk iki ilmeği arkadan şiş sokularak düz olarak kesilir ve orada oluşan 1 ilmek bir ayracın içine alınır ve örgüden çıkarılır önde bekletilr. , sonraki iki ilmek  düz örülerek örgüye devam edilir.arka sıra tersler ters , düzler dü örülür.

yeni sırada bıraktığımız ilmeğin oraya gelene kadar olan kısımda tersler ters düzler düz örülür. şişte kalan yaprağın diğer iki ilmeğini kesin ve ayraçtaki ilmeği sol şişe alın sağdaki şişten 1 ilmek geri sol şişe alın.

yaprakli-battaniye-15

ayraçtaki sola aldığınız ve sağdan sola aldığınız ilmeği birlikte örün, yani 2 ilmeği şişi tersten sokarak kesin ve örgüye devam edin.

yaprakli-battaniye-16

bu şekilde görünmeli.

son kez, yine kenar ilmeği arttırarak tüm ilmekleri ters öreceğiz. (örgünün arkasında olduğumuz için düz örgü yapıyoruz aslında. ) örgünün önunde ters görünüyor.

yaprakli-battaniye-17

 

iki sıra ters örün ve bitirin.

bunun gibi 4 parçadan 1 motif oluşuyor. kaç motif yada kaç renk isterseniz yapabilirsiniz.

yaprakli-battaniye-19

bundan 4 tane olacak  videosunu ızlemek ısteyenlere  :

 

 

 

Bir cevap yazın