Kalem Börek Tarifi

Kalem börek tarifi ile karşınızdayız çocukların ve büyüklerin neredeyse tamamamının hayır diyemeyeceği bir lezzet. Yapılışı kolay bir lezzet kalem böreği. Ayrıca önceden hazırlayıp buzdolabı poşetine koyarak misafiriniz geldiği an çıkarıp buzunun erimesini bekleyip kızartabilirsiniz.

smart

Buzlukta saklanan bir börek ve lezzetini kaybetmiyor çıkarıp buzunun erimesini bekliyoruz ama çok değil börekler birbirinden ayrılana kadar beklemeniz yeterli. Ben bazen çocukların beslenmesine hazırlıyorum. 10 dk beklemem yeterli oluyro. Birbirinden ayrılınca pişiriyorum direk.


Resimlerde göreceğiniz gibi yuvarlak olan yufkayı önce dörde bölüyoruz sonra her bir parçayı 3 e bölerek üçgenler elde ediyoruz. Ve üçgenlerin alt kenarına iç malzemesini koyuyoruz sarma sarar gibi sarıyoruz. Sardığımızda en uç kısmını üçgendaha sonra tavaya biraz yağ koyup kızartıyoruz.

Kızartırken çevirmemiz gerekiyor. Böreklerin yarısına gelecek kadar yağ koymanız yeterli tavaya. Sıvı yağ ile kızartmalıyız. Arkası pembeleşince çevirmeliyiz kontrollü pişiriyoruz. Zaten çok hızlı pişiyor. Yağ ısındıkça daha da hızlanıyor pişme süresi azalıyor. Dikkatli bir şekilde pembeleşince çıkarıyoruz yağdan ya da altın sarısı bir renk alana kadar kalsın. Resimlerde görüyorsunuz kahverengi olursa lezzeti gidiyor acı bir tat geliyor ağzınıza yanmış gibi.

Afiyetler olsun.

Bir cevap yazın