Kalpli Bebek Yeleği Yapılışı Anlatımı

Kalpli Bebek Yeleği Yapılışı Anlatımı

Yeleği örmeye alt kısmından bütün olarak başlıyoruz.Ben 3.5 numara şiş ve Ören Bayan Dora marka ip kullandım.(Beyaz ip Dora,diğer renklerin markası farklı,ama aynı kalınlıkta)Şişimize 140 ilmek atıyoruz ve 8 sıra haroşa örüyoruz.

Sonrasında 15 sıra kadar  düz örgü örüyoruz,arka sıralar hep ters olacak..Pembe ipe geçip 2 sıra düz örüp,sonraki sırayı şöyle yapıyoruz:2 düz,1 artır,1 kes,1 artır,1 kes,….1 kes,2 düz.Arkayı haroşa örüp sıra başına gelince yine 2 sıra düz örüyoruz.Beyaz renge geçip 3 sıra düz örüyoruz.Lila renkli ipe geçip pembeli sıraları aynen yapıyoruz.Sonra yine beyaz düz kısım,ardından yine pembeli kısım örülecek.1 sıra düz ördükten sonra ilmekleri 31,78,31 olarak ayırıyoruz.

Yeleğin ön kısımlarının ilmekleri şişte beklerken önce arkayı örüyoruz.Kol için sıra başlarında 3’er ilmek kesiyoruz.Böylece kol oyuntusu veriyoruz örgüye.Sonrasında 15 sıra düz ördükten sonra örgüyü kesiyoruz.Ön yüzleri de sırayla örüyoruz.Kol oyuntusu için sıra başında üç kerede 1’er ilmek kesiyoruz.Ardından yaka oyuntusu için yakadaki her sıra başında 2’şer ilmek kesiyoruz.Kol kısmı düz devam ediyor.Şişte 16 ilmek kalıncaya kadar devam edip örgüyü bitiriyoruz.

Yeleğin kollarına ve düğme dikilecek,ilik açılacak ön parçalarına  örgüden ilmek alarak haroşe olarak 4 sıra biye örüyoruz.Omuzları diktikten sonra yakaya da aynı işlemi uyguluyoruz.

Ben yeleğin üç düğmeli olmasını tercih ettim.ilik yerlerini ilmekleri sayarak belirleyip,2’şer ilmek kesiyoruz ve sonraki sırada kestiğimiz ilmekleri yeniden ekliyoruz.Böylece ilik açılmış oluyor.

Yeleği bitirdikten sonra kalp şeklinde işlemeler yaparak örgümü biraz da süslemek istedim….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir