Kapüsonlu Bebek Ceketi Yapılışı

Kapüsonlu Bebek Ceketi Yapılışı

Hep böyle kolay , dikişsiz parça parça olmayan bebek ceketi modeli aramıştım. Kolay kapüşonlu bebek ceketi yapılabileceğini hiç sanmıyordum. Uğraşıp anlatanlara çok teşekkürler. Örgü kapüşonlu bebek ceketi yapılışı çok kolay resimli anlatımlı örgü bebek hırkası çok kolay yapacaksınız.

bebek-ceketi

Benim bıdığıma yapıcam bir de hediye yapıcam nasip olursa..

Vereceğimiz ölçüler 1 yaş bebek ceketi örülüşü için uygundur. Her bir yaş için 5 ilmek arttırırsak kendi çocuğumuza örebiliriz. tüm yerlerden ilmekleri her bir yaş için 5 adet arttırın ve biraz da ölçe ölçe yaparsak çocuklarımıza tutturabiliriz gibi. ben 5 yaş için yapacağım ölçüleri veririm yapınca. Burada 3 yumak gitmiş. Büyüdükçe o da artacaktır hesaba eklemeyi unutmayın 🙂

bebek-ceketi-1

30 ilmek atalım. haraşo örgü tekniği ile öreceğiz.sıra dediğimiz haraşo dişleridir. resimde görünen yerden yani koldan başlıyoruz örmeye. şiş ile işaret edilen yerde 30 ilmek var.

örgü kapüşonlu bebek ceketi yapılışı:

ölçü:8 aylık bebek

4 numara şiş ile örülüyor.

30 ilmek at.

her 5 sırada 2 kenardan 1 er ilmek arttır. ta ki 40 ilmek olana kadar.(örnek haraşo olarak örüldüğü için sıra dediğimiz haraşo dişi) kol uzunluğu boyu 20 cm olmalı.

bebek-ceketi-2

Örgünün her iki tarafına 40 ilmek arttır. 10 sıra dümdüz ör. (kol 40 + 40 sol + 40 sağ= 120 ilmek ) yani bu 120 ilmeği 10 sıra ör.

10 sıra ördük ardından bu 120 ilmeği 2 ye böl ancak ortada 4 ilmek kes. resimde yeşil şiş ile işaret edilen kısım

bebek-ceketi-3

58 ilmek sağda ve 58 ilmek solda olacak.

bebek-ceketi-4

örme sırasını resimlerle anlatalım;

bebek-ceketi-5

1:kol, 2: arka, 3: ön , 4: ön, 5: kol

2.kısımı örmeye devam ediyoruz en son 58 sağ, 58 ilmek solda idi ve sağdan 2. kısıma devam edelim örmeye 25 cm olana kadar.tam şuraya kadar yani ;

bebek-ceketi-6

3.kısım: sonra bu kısıma geliyoruz 16 cm örüyoruz. yani 3. kısımın örgü boyu uzunluk 16 cm olacak 58 ilmeği 16 cm olana kadar ör. ölçümü en alttan yapıyoruz.

4.kısım: 4.kısım için ayrı bir şişe  58 ilmek yapalım. 5 diş-sıra örelim 18 ilmek sonra 1 ilik ve 18 ilmek sonra 1 ilik olmak üzere 2 adet yan yana aralıklı olarak ilik açalım.

10 sıra ör yine 18 ilmek sonra 1 ilik 18 ilmek sonra 1 ilik açalım. sonra 7 sıra (diş) daha ör . bu kısım da 18 cm olacak örgü boyu.toplamda.

4 ilik açmış olacağız 4 düğme dikeceğiz sonra tam karşılık gelen yerlere resimde cekette düğmeler ve duruşları görünüyor;

bebek-ceketi-7

 

 

 

kapüşonlu bebek ceketi nasıl örülür şablonu :

bebek-ceketi-9

Kapüşon nasıl örülür? aynı zamanda bunun yanıtı ayrıntılı resimli anlatımlı kapüşon örgü yapılışı

Bebek ceketi kapüşonu için 74 ilmek alacağız. önler ve yaka kısmının tamamından 74 ilmek çıkaracağız.

bebek-ceketi-11

bebek-ceketi-10

bebek-ceketi-12

Kapüşon örerken arttırma yapıyoruz. tam ortadan 3 sırada bir ortada 2 ilmek bırakıyoruz onun her iki yanından 1 er ilmek arttırıyoruz. Bunu bu şekilde 40 sıra örüyoruz.

bebek-ceketi-14

40 sıra ördükten sonra ilmekler tam yarıdayken şişi ikiye katlıyoruz;

bebek-ceketi-15

arka şişteki ilmeği alıp 3. bir şiş yardımı ile öndeki şişe geçiriyoruz.

bebek-ceketi-16 bebek-ceketi-17

daha sonra kesme işlemi yapıyoruz; 2 ilmeği bir alıp örüyoruz.sonra yine bu şekilde diğer şişten öne bir ilmek getirip iki ilmek bir aluıp örüyoruz. yardımcı yani 3. şişte 2 ilmek oluştu hemen arkadakini ondekinin üstünden atlatıpkesme işlemini tamamlıyoruz.

bebek-ceketi-18

arkadaki ilmeği öndekinin üstünden atlat bırak. normal ilmek kapatma tekniğini kullanıyoruz.

bebek-ceketi-19

bebek-ceketi-20

yani, hem kesiyoruz hem de tepedeki dikişi yapmış oluyoruz;

bebek-ceketi-21

 

 

4 yorum

Bir cevap yazın