Kapüşonlu bebek hırkası Yapılışı Anlatımı

Kapüşonlu Örgü Bebek Hırkası Yapılışı Başlangıç

Hırkamız erkek bebek hırkası olacak. Modelimiz haroşa. Kısaca haroşa modeli yapılışı ı anlatayım. Haroşa modeli örgümüzü tamamen düz veya tamamen ters ördüğümüz zaman oluşur. bebek hırkası nasıl yapılır konumuzda, İp tercihiniz orta kalınlıkta bir ip olsun. Şişleriniz 4 numara.2–3 yaş bebeğe göre bir hırka örelim. Haraşo örgü bebek hırkası modelimize 60 ilmek atarak başlıyoruz.

 

Haraşo Bebek Hırkası Arka Yüzü

60 ilmekle başladığımız arka yüzün ilk sırasını düz örgü yapıyoruz. Örgünün arka tarafına yani 2.sıraya geçtiğimizde tekrar düz örgüye devam ediyoruz. Örgümüz yaklaşık bir karış 4 parmak uzunluğuna gelene kadar aynı işlemi yapmaya devam ediyoruz.

Wtyi9IylLBIMfKyd1ILb

Haraşo Bebek Hırkası Koltuk Altı Kesimi

Örgümüzü 1 karış 4 parmak ördükten sonra 3–2–1 kol kesimi uyguluyoruz. Koltuk kesimini 2 taraflı yapıyoruz. Kesim bittikten sonra, omuza kadar kesim yapmadan örgüye devam ediyoruz.

Enseye geldiğimizde örgümüzün 2 tarafından 15’er ilmek bırakıyoruz ortada kalan 30 ilmeği kesiyoruz. Kesimimiz bitince 1’er sıra omuz paylarını örüyoruz ve onları da kesiyoruz.

Haraşo Bebek Hırkası Ön Yüzey

Örgümüzün ön tarafına 31 ilmekle başlıyoruz yani arka sayının yarısının 1 fazlası. Örgümüze arkada olduğu gibi önlü arkalı sürekli düz örgüyle devam ediyoruz.

 

 

Yaklaşık 3 parmak ördükten sonra ilik açıyoruz. İliklerimizi isteğe bağlı olarak 3 parmakta bir açabilirsiniz. Kol kesimlerine geldiğimizde 3–2–1 sistemiyle kesimimizi yapıyoruz. Kol kesimimiz bittikten sonra 4 parmak örüyoruz ve yakamızı kesiyoruz.

Yaka kesimimizi 2–1–1 şeklinde yapıyoruz.15 kalıncaya kadar işlemimiz sürüyor.15 omuz ilmeği kalınca örgüyü kapatıyoruz. Diğer parçayı da aynı şekilde örüyoruz, tabiî ki ilmek açmadan.

Haraşo Bebek Hırkası Kollar

Erkek haraşo örgü bebek hırkası kollarına 40 ilmekle başlıyoruz. Düz örgü örüyoruz. Yaklaşık 1 karış 4 parmak örünce 2 taraftan 3–2–1 kesimimizi yapıp omuza kadar örgümüze devam ediyoruz. Omuz boyuna gelince örgüyü kapatıyoruz.

haraso-bebek-hirka

KAPŞON

Hırkamızın parçalarını tamamladıktan sonra dikimini yapıyoruz. Daha sonra yakadan ilmek alıp yaklaşık 2 karış örüyoruz. Ördükten sonra örgümüzü ortalayıp 2 şişteyken 3.bir şişle sırasıyla ilmekleri kesip kapşonu bitiriyoruz.

Kolay gelsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir